Regulatory ładowania – niezbędny element instalacji fotowoltaicznej

System fotowoltaiczny składa się z wielu elementów. Każdy z nich odgrywa ważną w rolę w procesie pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej.

Moduły fotowoltaiczne

Wszystkim ludziom zestaw fotowoltaiczny kojarzy się z panelami słonecznymi. Wielu z nich myśli też, że to jedyny jego element. Taki obrót spraw nie może jednak dziwić. Przecież to właśnie moduły fotowoltaiczne pochłaniają lwią część budżetu, który musimy przeznaczyć na całą instalację. Ich ilość uzależniona jest od wielkości systemu. Przyjęło się, że system umożliwiający pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną dla czteroosobowej rodziny powinien mieć 5kW mocy. Oznacza to, że potrzebujemy około osiemnastu modułów, które zajmą powierzchnię około 33 metrów kwadratowych. Panele słoneczne są także dużym obciążeniem dla naszego dachu. Jeden waży około dwudziestu kilogramów. Dlatego ważne jest, by oprócz odpowiedniej ilości miejsca, konstrukcja naszego dachu była gotowa na tak duże obciążenie. Warto sprawdzić zatem stan więźby dachowej oraz jej pokrycia. Wyróżniamy dwa rodzaje paneli słonecznych, które różnią się od siebie zastosowanym ogniwem. Pierwszym z nich są moduły monokrystaliczne. Są one wytwarzane z jednego rodzaju kryształu. Charakteryzują się wysoką sprawnością i długim czasem użytkowania, który wynosi ok. 30 lat. Dlatego są to najdroższe panele dostępne na rynku. Drugi typ to moduły polikrystaliczne, które są zbudowane z krzemu. Ich cena jest niższa, ale jakością nie odbiegają od tych pierwszych.

Regulatory ładowania – za co odpowiadają?

Kolejny ważnym elementem są regulatory ładowania. Są to urządzenia montowane między baterią słoneczną a akumulatorem. Utrzymują one akumulator w stanie pełnego naładowania. Nie dopuszczają też do jego przeładowania lub nadmiernego rozładowania przez odbiorniki. Regulatory zabezpieczają także przed tzw. „prądem ciemnym”, który panel słoneczny może pobierać przy braku oświetlenia. Dzięki nim nasz akumulator będzie efektywniej naładowany i posłuży nam znacznie dłużej. Poza tym jesteśmy w stanie pobierać z paneli nawet 30% więcej energii. Regulatory ładowania uregulują także spadki napięcia i efekty temperatury. Zobacz tutaj przykładowe urządzenia tego typu. Wyróżniamy dwa rodzaje regulatorów. Modele PWM są najczęściej używane i regulują szerokość impulsów do optymalizacji ładowania. Posiadają trzy tryby ładowania. Natomiast modele MPPT to regulatory, które śledzą maksymalne napięcie. Działają na tej samej zasadzie co PWM, ale obsługują praktycznie każdą baterię solarną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ