Urządzając dom czy mieszkanie, musimy położyć parkiet. Choć w przypadku mieszkań niekiedy robi to deweloper, zazwyczaj jednak stan deweloperski, w którym odbieramy mieszkanie, obejmuje jedynie betonową wylewkę, na którą można położyć parkiet, płytki czy jakikolwiek inny rodzaj pokrycia podłogowego. Także w trakcie generalnego remontu wiele osób decyduje się na zmianę podłogi na drewniany parkiet. I nic dziwnego – zyskujące na popularności parkiety są nie tylko stylowe, ale również uniwersalne – pasują do każdego rodzaju wnętrza – oraz łatwe w konserwacji i utrzymaniu. Klasyczny parkiet nie wymaga specjalnych środków czyszczących czy przesadnej troski, a jednocześnie jest na tyle wytrzymały i odporny na zniszczenia, że spokojnie można go wykorzystywać przez lata.
Aby jednak było to możliwe, nasz parkiet musi zostać położony przez fachowca. Zwykłe ułożenie desek na podłodze leży w granicach możliwości każdego majster-klepki, jednak aby porządnie i profesjonalnie ułożyć parkiet, potrzeba odpowiedniej wiedzy i umiejętności, a także profesjonalnego sprzętu. Jeśli chcemy faktycznie przez lata rozkoszować się widokiem olśniewającego parkietu, nie powinniśmy oszczędzać na jego kładzeniu i zabezpieczaniu. Jak znaleźć dobrego parkieciarza i po czym go poznać? Na co zwracać uwagę wybierając firmę wykończeniową, która ma zająć się naszymi podłogami? O tym przeczytacie w poniższym poradniku.
Przede wszystkim powinniśmy porozmawiać z osobą, która ma położyć nasz parkiet. Nawet jeśli sami nie znamy się na podłogach ani na drewnie, wyczujemy, czy parkieciarz wypowiada się o swoim fachu z wiedzą, czy gubi się i w istocie nie ma pojęcia, o czym mówi. Zapytajmy go o wybór odpowiedniego rodzaju drewna i sposobu jego ułożenia – prawdziwy fachowiec powinien być w stanie doradzić nam, jednocześnie nie podejmując za nas ostatecznej decyzji. Po wyborze drewna powinien też doradzić w kwestii jego zabezpieczenia – różne produkty chemiczne nadają się do różnych rodzajów drewna i do różnych pomieszczeń. Zależnie od tego, jak narażony na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne będzie nasz parkiet, powinniśmy wybrać różne lakiery czy kleje.
Kolejną cechą dobrej firmy parkieciarskiej będzie jej wyposażenie w postaci maszyn – dobra firma powinna mieć nowe, a na pewno dobrze zakonserwowane maszyny. Choć laik nie będzie w stanie ocenić ich jakości, to każdy z nas potrafi ocenić, czy sprzęt jest zadbany, czy nie.
Ponadto jeśli chcemy zlecić komuś ułożenie parkietu, powinniśmy zobaczyć poprzednie prace danej osoby czy firmy. Zazwyczaj wystarczy wizyta na odpowiedniej stronie internetowej, gdzie fachowcy umieszczają galerie zdjęć. Na rynku jest mnóstwo salonów podłóg zajmujących się układaniem parkietów, dlatego wpisując w internetową wyszukiwarkę frazę „parkiety Poznań”, powinniśmy skrupulatnie przejrzeć aktualne oferty i nie powierzać tego zadania pierwszej lepszej firmie czy osobie. Porównajmy usługi oraz dostępne opcje i przejrzyjmy portfolio różnych osób, by wybrać najodpowiedniejszą i najbardziej godną zaufania, a jednocześnie w granicach naszych możliwości cenowych.