Klasyczne tapety papierowe są tanie, ale z uwagi na stosunkowo niską trwałość nie wszędzie się je da zastosować. Sprawiają też niemało kłopotów podczas montażu i ewentualnego zrywania. Warto więc rozważyć pokrycie ściany znacznie bardziej wytrzymałą i „łatwiejszą w obsłudze” tapetą winylową lub flizelinową. Na którą z tych dwóch opcji jednak lepiej się zdecydować?
Tapety na flizelinie
Podstawę tapet flizelinowych stanowi włóknina, najczęściej poliestrowa, dzięki której tapeta nie rozrywa się ani nie marszczy. Aby położyć tradycyjną tapetę, trzeba ją najpierw dokładnie pokryć klejem, a następnie poczekać, aż nabierze on optymalnej konsystencji, po czym szybko zamocować na ścianie – zanim zaschnie. W przypadku tapet na flizelinie klej wystarczy nałożyć tylko na ścianę, co dodatkowo ułatwia ich montaż. – Również usuwanie tapet flizelinowych nie nastręcza trudności, jako że w przeciwieństwie do tapet papierowych odchodzą one od ściany w jednym kawałku – dodaje ekspert z firmy Kraina Barw.
Dużą zaletą tapet na flizelinie jest też fakt, że poprawiają one izolację cieplną i akustyczną ścian, a także są w stanie zamaskować występujące na nich ewentualne pęknięcia czy inne nierówności (nawet do 4 mm). Wybór tego rodzaju tapet jest znacznie korzystniejszy z punktu widzenia oszczędności czasu, nerwów i pieniędzy niż wygładzanie tynków i malowanie ścian.
Tapety winylowe
Ubytki w tych ostatnich potrafi zamaskować też tapeta ze spienionego winylu. Jest to jedna z odmian tapet winylowych. Obok niej wymienić należy tapety z tzw. winylu płaskiego, a także winylowe tapety… na flizelinie. Kluczowa jest tutaj zewnętrzna warstwa odpornego na zarysowania, ogień, wilgoć i substancje chemiczne winylu. Jej obecność pozwala położyć taką tapetę w tak nietypowych miejscach jak kuchnia czy nawet łazienka.
Tapety winylowe z powodzeniem stosuje się także w pomieszczeniach przemysłowych i gospodarczych. Można je myć i szorować, warto więc zdecydować się na ich położenie na ścianach szczególnie narażonych na zabrudzenie, czyli na przykład w przedpokoju lub pokoju dziecięcym. Odporność winylu na wysokie temperatury pozwala użyć pokrytych nim tapet również w kuchni, gdzie zastąpią one płytki ceramiczne. Tapeta co prawda raczej nie osiągnie trwałości glazury, za to cechuje się niższą ceną i łatwiejszym montażem.
Winyl płaski czy spieniony
Najlepszą alternatywą dla kafelków będą zwłaszcza tapety z płaskiego winylu, zwane też niekiedy laserowymi. Są one najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne ze wszystkich wymienionych powyżej rodzajów tapet, są jednak również bardzo cienkie, dlatego należy kłaść je na równe ściany. Jeśli szukamy rozwiązania, które charakteryzować się będzie zwiększoną trwałością, ale przy okazji zniweluje nierówności w powierzchni ścian, lepiej zdecydować się, jak już to wspomniano, na tapety ze spienionego winylu.