Najpierw może kilka plusów wyboru gotowej dokumentacji, czyli projektu domu dostępnego od ręki. Powstają one w pracowniach architektonicznych specjalizujących się w budynkach jednorodzinnych, a więc kupujemy projekt od prawdziwego fachowca. Olbrzymią zaletą jest też możliwość zobaczenia fotorealistycznych wizualizacji domu z każdej strony i nierzadko też w środku. Materiały te są przygotowywane niejako awansem i ogólnodostępne są tylko dlatego, że później więcej niż jeden klient będzie wg niego budował dom i grupa przyszłych inwestorów ponosi wspólnie koszty ich przygotowania. Skoro projekt jest gotowy, to możemy mieć go przysłanym wciągu kilku dni, a więc też od razu można ruszyć z kopyta z przygotowaniem do złożenia pełnego wniosku o pozwolenie na budowę. Jeżeli tylko nie wybraliśmy zupełnej nowości, to najprawdopodobniej łatwo znajdziemy na forach kontakt do innych budujących i będziemy mogli wymienić się doświadczeniami, albo choćby zapytać o szczegóły samego domu oraz rozwiązań w trakcie jego realizacji.
Na koniec też niebagatelną zaletą są koszty. Nawet po doliczeniu wynagrodzenia dla architekta adaptującego za dostosowanie projektu do warunków lokalnych oraz wykonanie projektu zagospodarowania terenu i uzgodnień, będzie to znacząco mniejsza kwota niż ta, którą musielibyśmy uiścić za projekt indywidualny. Jeżeli więc udało nam się znaleźć gotowy projekt, który będzie nam nawet niekoniecznie w 100% odpowiadać, to jest to na pewno droga godna polecenia. Gotowe projekty domów można jeszcze na etapie adaptacji dopasowywać do indywidualnych wymagać i dlatego też nie jest wymagana pełna zgodność. Ważne jest jedynie, aby postulowane zmiany nie były kłopotliwe do wprowadzenia. O ocenę możliwości dokonania takich zmian można zapytać jeszcze przed zakupem autora projektu, albo osobę, która będzie go dla nas adaptować.
Typowe projekty powstają bez konkretnej lokalizacji i nie uwzględniają wynikających z niej uwarunkowań i ograniczeń. Może się zdarzyć, że nie znajdziemy gotowego rozwiązania z uwagi na przykład na nietypowy kształt działki, duży kąt nachylenia terenu, czy utrudnienia związane z przebiegiem sieci uzbrojenia podziemnego lub linii napowietrznej, albo nasze nietuzinkowe wymagania estetyczne. W takim przypadku najsensowniejszym będzie opracowanie projektu indywidualnego. Otrzymamy finalnie produkt, który ma szansę w pełni odpowiadać specyficznym uwarunkowaniom lokalnym, a też naszym wymaganiom. Zalecana jest jednak zawsze ścisła współpraca z projektantem podczas całego procesu przygotowania dokumentacji, aby obie strony w pełni zrozumiały zarówno potrzeby i oczekiwania przyszłych mieszkańców domu, ale także techniczne możliwości i warunki, które budynek musi spełniać, aby za sensowny budżet można było go zrealizować i później wygodnie użytkować. Jest to na pewno wyzwanie i dodatkowy wysiłek dla inwestora, ale za to można się będzie cieszyć z czegoś, co jest w pełni indywidualnie skrojone pod nasze wymagania i tym samym niepowtarzalne, unikatowe. Jeżeli aktywnie będziemy uczestniczyć w procesie projektowym, to szanse na powodzenie tej drogi są naprawdę wysokie. Nawet wyższa cena projektu indywidualnego nie powinna być problemem, bo przy całych kosztach inwestycji nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia.