przeglądu klimatyzatora

Klimatyzator to wybawienie w pracy i w domu w upalne i parne dni. Dzięki jego pracy można funkcjonować w optymalnej temperaturze. Jednak – podobnie jak o inne sprzęty – należy dbać o jego dobry stan techniczny. Jak jednak to zrobić, nie będąc specjalistą?

Najlepszym rozwiązaniem jest przegląd klimatyzatora, który przeprowadza doświadczony serwis. Jest on w stanie wykryć wszelkiego rodzaju drobne usterki w sprzęcie, które w przyszłości grozić mogą poważną awarią i narazić właściciela na spore koszty.

Jak to wygląda w praktyce?

Przegląd klimatyzatora za każdym razem przebiega podobnie. W jego trakcie urządzenie poddane jest zabiegom diagnostycznym, tj.:

  • sprawdzanie szczelności układu,
  • sprawdzenie drożności odpływu skroplin,
  • sprawdzanie przewodów i izolacji,
  • sprawdzanie działania układu sterowania,
  • wykonanie pomiaru ciśnienia czynnika chłodniczego.

Następnie przegląd klimatyzatora polega na podjęciu działań konserwacyjnych przez serwisanta, czyli:

  • czyszczeniu filtrów i odgrzybianiu parownika.
  • czyszczeniu skraplacza agregatu.

Dzięki tym zabiegom właściciel klimatyzatora będzie miał pewność, że w jego urządzeniu nie pojawią się grzyby i pleśń, które mają bardzo negatywne skutki dla zdrowia i samopoczucia. Nikt chyba z własnej woli nie naraziłby się na tak przykre dolegliwości jak bóle głowy, podrażnienie oczu czy wreszcie męczący katar?

Dłuższe życie i niższe koszty

Zalet przeprowadzania przeglądu klimatyzatora jest kilka. Najważniejsza z nich to oczywiście dłuższa żywotność sprzętu. Szybkie wykrycie usterek pozwala zapobiec poważnemu uszkodzeniu klimatyzatora, które mogłoby się skończyć trwałym wyłączeniem go z użytku.

Poza tym systematyczne kontrole pozwalają utrzymać najlepszą wydajność urządzenia, co ma oczywiście przełożenie na finanse. Po pierwsze oznacza to zmniejszenie prawie do zera wydatków przeznaczonych na naprawy. Po drugie zapobiega generowaniu kosztów związanych z niepotrzebnym zużyciem energii elektrycznej, generowanej przez przeciążone urządzenie.

Ostatnią choć nie mniej ważną sprawą jest gwarancja. Wielu producentów zastrzega, że okres ochronny dla sprzętu zależy wyłącznie od przeprowadzenia systematycznych przeglądów klimatyzatora. W sytuacji zaniechania tego obowiązku właściciel klimatyzatora traci prawo do darmowej naprawy – w przypadku jego nagłej awarii. Podobnie sprawa przedstawia się, gdy właściciel bierze się za samodzielne naprawianie urządzenia bez odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. W takiej sytuacji nie tylko może stracić gwarancję, ale trwale uszkodzić nietani przecież sprzęt.

Stare przysłowie mówi: lepiej dbać niż leczyć, dlatego profesjonalny serwis urządzenia jest o wiele lepszy niż droga naprawa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ