Na balkon północny promienie słoneczne docierają wczesnym rankiem i późnym popołudniem, temperatura w ciągu dnia jest więc dość wyrównana. Mimo tego wiele popularnych gatunków roślin balkonowych nie czuje się dobrze w takich warunkach. Nie oznacza to jednak, że północny balkon nie nadaje się do uprawy kwiatów. Wystarczy wybrać rośliny cieniolubne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Specjaliści od uprawy roślin z firmy Ziemovit podpowiadają, które gatunki sprawdzą się do obsadzenia balkonu północnego. Oto 5 najpopularniejszych odmian.
Begonia bulwiasta – piękne kwiaty lubiące cień
Begonia bulwiasta występuje w wielu odmianach kolorystycznych – okazałe kwiaty mogą mieć barwę białą, żółtą lub czerwoną. Begonia kwitnie przez cały sezon: od maja do września. Najlepiej czuje się na żyznym, przepuszczalnym podłożu. Wymaga nawożenia co 2 tygodnie (np. nawozem do roślin kwitnących Ziemovit.pl) i dość częstego podlewania. Ważne, by przy nawadnianiu begonii nie zmoczyć liści, gdyż mogą powstać na nich nieestetyczne plamy.
Fuksja – oryginalny akcent kolorystyczny na balkonie
Fuksja to roślina o zwisających pędach i kwiatach w kolorze różowym, czerwonym, białym lub fioletowym. Kwitnie od kwietnia do października. Wymaga podłoża torfowego, próchniczego, o pH wynoszącym 6,0–6.5. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest podlewanie. Wodę najlepiej nalewać na podstawkę, by nie dopuścić do gnicia korzeni. Istotne, by fuksję ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru, ponieważ silne podmuchy mogą połamać kruche pędy rośliny.
Niecierpek Waleriana – subtelna roślina cieniolubna
Niecierpek ma drobne kwiaty o barwie białej, różowej lub czerwonej. Kwitnie od maja do października. Warto pamiętać, by nie wystawiać rośliny na balkon przed nadejściem wiosny, gdyż ta odmiana jest wrażliwa na przymrozki. Niecierpek wymaga gleby próchniczej i dość wilgotnej, dlatego niecierpka należy podlewać codziennie (a w czasie upałów nawet 2 razy dziennie). Co ważne – niecierpek nie toleruje towarzystwa innych odmian roślin, nie nadaje się więc do tworzenia kwiatowych kompozycji w jednym pojemniku.
Barwinek pospolity – zimozielona roślina na zacieniony balkon
To niewysoka roślina o silnie rozgałęzionych pędach, na których w okresie od kwietnia do maja pojawiają się delikatne niebieskie kwiaty. Liście pozostają zielone i dekoracyjne przez całą zimę. Barwinek pospolity wymaga gleby próchniczej, nieco wilgotnej (najlepiej gleby torfowej). Jest odporny na suszę i niskie temperatury.
Alstromeria – nie tylko na kwiaty cięte
Odmiana ta jest często uprawiana na kwiaty cięte, ale doskonale sprawdza się również jako roślina balkonowa. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Lubi glebę przepuszczalną, próchniczą o lekko kwaśnym odczynie. Należy podlewać ją dość często, ale niezbyt obficie, gdyż nadmiar wody może prowadzić do gnicia rośliny. Jeśli zapewnisz alstromerii odpowiednie warunki, w kolejnym sezonie odwdzięczy się równie pięknymi kwiatami. Roślina najlepiej zimuje w widnym pomieszczeniu o temperaturze około 10oC.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat uprawy roślin? Zajrzyj do poradnika firmy Ziemovit.