Od tego jak sobie pościelisz, zależeć będzie, jak się wyśpisz. Mówi stare porzekadło, z którym trudno się nie zgodzić. Posłanie ma olbrzymie znaczenie dla jakości snu i tego, czy obudzimy się wypoczęci, czy w nocy będziemy bezsennie przekręcać się z boku na bok. Dlatego wybór pościeli jest bardzo ważnym aspektem, od którego zależy, jak będzie przebiegać nasza noc. Jak wybrać pościel, aby się wyspać? Rynek jest pełen przeróżnych propozycji, przeanalizujmy niektóre z nich https://www.dlaspania.pl/posciel/posciel

Czym kierować się przy wybieraniu pościeli?

Większość osób wybierając pościel kieruje się jedynie jej kolorystyką, wzornictwem i walorami estetycznymi. Wygląd pościeli jest ważny, bo pościel jako pierwsza rzuca nam się w oczy, kiedy wchodzimy do sypialni. Jednak nie może być jedynym i najważniejszym kryterium. O wiele bardziej istotne przy wyborze pościeli powinno być dopasowanie idealnego rozmiaru oraz materiału, z jakiego pościel została wykonana. To, od rodzaju materiału zależy, jak będzie nam się spało i czy będziemy odczuwali przyjemny dla skóry komfort.

Rozmiar – jak go dopasować?

Podstawową zasadą, jaka powinna przyświecać przy zakupie pościeli jest jej dobre dopasowanie do rozmiarów kołdry. Pościel może być nieco większa od kołdry, ale nigdy na odwrót, bo po prostu kołdra się w nią nie zmieści. Pościel nie może też być o wiele większa od kołdry, gdyż pozostaną puste, niewypchane miejsca w pościeli, co przyczyni się do nieprzyjemnego przemieszczania się kołdry. Najczęstsze rozmiary pościeli na kołdry to: 140×200, 150×200, 160×200, 180×200, 200×200, 220×200. Podobna zasada obowiązuje przy wyborze pościeli na poduszki. Najczęstsze wymiary poszewek poduszkowych to 70×80, 50×60, 50×50, 40×40.

Materiał jest najważniejszy

Zdecydowanie najważniejszym aspektem, który powinien decydować o wyborze konkretnej pościeli jest jej materiał. To, od niego zależy czy będziemy odczuwali komfort w zetknięciu ze skórą, czy nasz odpoczynek będzie przyjemny lub nie. Nie tylko kołdra odpowiada za ciepło, pościel również może się przyczyniać do odczuwalnej temperatury w łóżku. Sprawdźmy cechy kilku najczęściej wybieranych materiałów na pościel.

Potrzebna nam pościel, która zapewni ciepło

Jeżeli szybko marzniemy i potrzebujemy pościeli, która zapewni nam dobre trzymanie ciepła, to na jesienno-zimowy okres, w którym wieczory i noce będą chłodne lub nawet bardzo zimne, nie wahajmy się przed wyborem pościeli z flaneli. Pościel flanelowa pokryta jest okrywą włókienną, która zapewnia uczucie delikatności i miękkości, dzięki czemu jest bardzo przyjemna w dotyku, a jednocześnie okrywa ta ma bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne, świetnie trzyma ciepło i nie pozwoli nam zmarznąć. Jak zależy nam na cieple, flanela będzie najlepszym wyborem. Bawełna, choć nie tak jak flanela, ale również zapewnia dobre właściwości termoizolacyjne i chroni nas przed zmarznięciem. Do tego również jest miękka i sprężysta, ale bardzo się gniecie. O ile flanela to materiał typowy na pościel zimową, to bawełna sprawdzi się również w lecie, gdyż jest przewiewna i dobrze odprowadza wilgoć i pot.

Wolę przyjemność od ciepła!

Jeżeli mamy dobrze ogrzane mieszkanie, w naszych pomieszczeniach sypialnianych panują odpowiednie temperatury i nie musimy się dodatkowo dogrzewać, wybierzmy pościel, która da maksymalne uczucie przyjemności w kontakcie ze skórą. Takim materiałem jest mikrowłókno, często określane także jako mikrofibra. Mikrowłókno posiada bardziej cienkie włókna, niż te, które tworzą jedwab. Pościel z tego materiału jest wyjątkowo miękka i delikatna i stwarza naprawdę wielkie poczucie komfortu. Satyna to znany materiał na pościel, która ma być przyjemna i zapewniać komfort podczas snu. Oprócz delikatności i miękkości, jest materiałem o dużym połysku, przez co kontakt z nią staje się jeszcze bardziej przyjemny. Dodatkowo, satyna może nie jest typową pościelą zimową, ale wykazuje całkiem przyzwoite cechy termoizolacyjne, może sprawdzić się z powodzeniem również podczas bardziej chłodnych nocy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ