Współcześnie cieszymy się bogactwem produktów z całego świata. Meble nie są wyjątkiem. Brodzimy wśród domowego wyposażenia wykonanego z różnych materiałów, gubimy się pomiędzy wzorami – od wyrobów neutralnych po mocno stylizowane. Czy warto sięgać po meble utrzymane w określonej stylistyce? W tym tekście przedmiotem naszego zainteresowania będą szczególnie meble kolonialne oraz rustykalne.

Wnętrze takie jak Ty

Urządzając dom, stajemy przed wieloma wyborami. Jednym z najważniejszych jest stylistyka – od niej będą zależne kolejne decyzje dotyczące poszczególnych: mebli, sprzętów i dodatków. W polskich domach wciąż widoczne są pewna zapobiegliwość, ostrożność i stylistyczny konformizm: bezpieczne kolory, sprawdzone typowe wzory.

Urządzanie w określonym stylu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Boimy się, że nasz dom zmieni się w muzeum albo futurystyczny koszmarek – mówi specjalista z Ramadan Meble. – Zdarzają się takie domy, ale przesada nie jest dobra w żadną stronę. Wiele osób w obawie przed przestylizowaniem popada w drugą skrajność i aranżuje zupełnie nijakie, bezpłciowe wnętrze.

Decydując się na meble w określonym stylu, mamy możliwość zaspokojenia swoich potrzeb estetycznych, a jednocześnie ekspresji. Chcemy przecież, aby nasze wnętrze było niepowtarzalne – takie jak my! Dlaczego więc ograniczać się do szablonowych wzorów i neutralnych barw?

Zalety mebli w stylach kolonialnym i rustykalnym

Weźmy pod lupę dwa rodzaje mebli: kolonialne i rustykalne. Dlaczego ta stylistyka jest warta uwagi?

Meble kolonialne powstały w zderzeniu europejskiego wzornictwa i orientalnych materiałów oraz technik wyrobu. Mają znajome kształty, ale egzotyczne drewno, detale i zdobienia sprawiają, że wnętrze zyskuje charakter przywodzący na myśl dalekie podróże i przygody.

Meble rustykalne z kolei wprowadzają do domu powiew swojskości, przytulność i ciepło. W takim otoczeniu każdy dzień przypomina wakacje na wsi, zapach siana i smak czereśni wprost z drzewa.

Meble kolonialne i rustykalne mają pewne cechy wspólne: są wykonane z naturalnego drewna, wygodne i bardzo solidne. Styl to nie tylko wygląd mebla, ale też sposób jego wytwarzania i materiały, które decydują o właściwościach. W przypadku omawianych tu mebli styl idzie w parze z jakością, której nigdy nie zapewnią nawet najdroższe meble dostępne w popularnych sklepach meblowych.

Nudzie w wystroju mówimy więc stanowcze: nie! Niech wyposażenie domu będzie takie, jakiego rzeczywiście chcemy, a nie takie, jakie widzimy w katalogach powielanych w tysiącach egzemplarzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ