Salon z wersalką czy sofą?

0
1593

Aranżacja salonu wymaga nie tylko dobrego pomysłu, ale także przemyślanego wyboru elementów wyposażenia. Tak właśnie jest w przypadku kompletu wypoczynkowego, który stanowi stały element każdego salonu. W tym miejscu najczęściej stawiamy sobie pytanie, czy do foteli dokupić sofę, czy może zdecydować się na wersalkę. Przed podjęciem decyzji warto najpierw poznać specyfikę każdego z tych mebli.

Czym charakteryzuje się wersalka?

Wersalka to bardzo praktyczny mebel, którego gabaryty pozwalają wygodnie usiąść nawet trzem osobom. Ponadto wersalka posiada funkcję spania. Po obaleniu oparcia mebla zyskujemy komfortową powierzchnię do spania dla dwóch osób. Siedzisko i oparcie wersalki posiadają takie samo wypełnienie, dzięki czemu twardość obu części jest identyczna. To z kolei przekłada się na jednakowy komfort na całej powierzchni mebla. Na pewno sporym atutem wersalki jest także pojemnik na pościel.

Ze względu na sposób rozkładania wersalka jest meblem o dosyć dużych gabarytach. Z tego względu wymaga także sporej przestrzeni. Ustawienie jej w niewielkim salonie może sprawić, że zacznie brakować w nim miejsca. Dlatego w przypadku małego pomieszczenia warto zastąpić ją sofą. Wersalka sprawdzi się za to w pokoju gościnnym. Świetnie odnajduje się szczególnie w wąskich pomieszczeniach, ponieważ bez trudu można ją postawić pod ścianą. W przypadku sofy rozkładanej do przodu może to być dużo bardziej problematyczne.

Kupując komplet mebli do salonu, należy pamiętać, że wersalka może różnić się konstrukcyjnie od foteli. Podstawową różnicą jest wysokość całego mebla, wysokość samego oparcia i głębokość siedziska. Dużo lepszym rozwiązaniem w salonie będzie zestawienie dwóch sof lub sofy i dwóch foteli.

Czym charakteryzuje się sofa?

Sofa może występować w dwóch wersjach, a mianowicie rozkładanej i nierozkładanej. Sofa z funkcją spania rozkłada się przez wyciągnięcie specjalnego wózka spod siedziska i wysunięcie go do przodu. W związku z tym sofa rozkładana średnio sprawdzi się w wąskich pomieszczeniach. A jak będzie w przypadku salonu? Jeżeli chcemy mieć w salonie miejsce do spania dla gości, to idealnym rozwiązaniem będzie właśnie sofa rozkładana. Pewnym mankamentem może być fakt, że pomiędzy siedziskiem a materacem rozkładanego mechanizmu mogą występować niewielkie różnice w twardości. Różnice te są jednak minimalne i nie obniżają komfortu użytkowania.

Dużą przewagą sofy nad wersalką są jej rozmiary. Sofy, także z funkcją spania, występują w kilku wersjach – 2, 2,5 oraz 3-osobowej. Dzięki temu bez trudu można dopasować gabaryty mebla do wielkości salonu. Dodatkowo całkowitą szerokość można także regulować, dobierając odpowiednie podłokietniki. Niezależnie czy wybieramy sofę z funkcją spania, czy nierozkładaną, to dają nam one dużo większe możliwości aranżacji aniżeli wersalka.

Czy pojedynek między sofą a wersalką ma zdecydowanego faworyta? Z pewnością nie można go wskazać. Oba rodzaje mebli posiadają swoje mocne i słabsze strony. Aby przyjrzeć się im dokładnie, warto wpisać w wyszukiwarkę meble wersal. Na stronie Sklepu Meblowego RAJO znajdziecie duży wybór sof, wersalek i narożników. Zróżnicowanie modeli, funkcjonalności oraz stylów z pewnością pomoże Wam wybrać meble idealne do Waszego salonu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ