klimatyzator

Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji w prywatnym domu czy mieszkaniu. Sprawna i wydajna klimatyzacja nie jest już tylko domeną obiektów użyteczności publicznej i biur. Planując montaż klimatyzacji, warto wcześniej poznać kryteria, jakimi należy się kierować, wybierając konkretne urządzenie. Układ klimatyzacji to poważna inwestycja, dlatego warto zadbać, aby była odpowiednio wydajna.

Jakie wyróżniamy rodzaje klimatyzatorów?

Obecnie na rynku powszechnie dostępne są klimatyzatory typu split oraz multisplit. Urządzenie split posiada osobną jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Klimatyzator multisplit posiada jedną jednostkę zewnętrzną oraz przynajmniej dwie wewnętrzne. Jak łatwo się domyślić klimatyzatory typu multisplit pozwalają obsłużyć kilka pomieszczeń jednocześnie. Dużą zaletą jest fakt, że dla każdego z tych pomieszczeń można przeprowadzić indywidualną konfigurację intensywności działania urządzenia.

W kategorii klimatyzatorów typu multisplit dostępne są jednostki wyposażone w pompę ciepła. Dzięki temu umożliwiają one przemieszczanie ciepła z pomieszczeń chłodzonych, do tych które w danej chwili chcemy ogrzać. W ofertach sprzedawców dostępne są także klimatyzatory inwerterowe. Pozwalają one na płynną regulację zasilania urządzenia oraz jego mocy. To z kolei prowadzi do obniżenia zużycia energii elektrycznej. Wybór rodzaju klimatyzatora warto skonsultować z firmą Waso Klim, która oferuje profesjonalny montaż klimatyzacji w Żorach.

Jak dobrać moc klimatyzatora? Waso Klimatyzacja – Katowice

Oprócz rodzaju urządzenia bardzo ważny jest także dobór odpowiedniej mocy klimatyzatora. Dzięki temu cały system będzie funkcjonował z pożądaną wydajnością. Określenie mocy urządzenia warto powierzyć fachowcom, którzy najpierw będą musieli dokonać oględzin pomieszczeń, w których ma pracować klimatyzacja.

W przypadku lokali mieszkalnych moc klimatyzatora można obliczyć samodzielnie. Zakładając, że standardowa wysokość pomieszczenia wynosi 280 cm, należy pomnożyć jego powierzchnię przez 100. Wynik tego równania będzie określał zapotrzebowanie na moc chłodniczą wyrażoną w Watach. Tak więc dla pomieszczenia o powierzchni 30 metrów kwadratowych trzeba wybrać urządzenie o mocy 3000 W. Warto podkreślić, że dotyczy to pomieszczeń, które nie posiadają dużych okien i nie są zlokalizowane od nasłonecznionej strony. Jeśli dane pomieszczenie jest narażone na intensywne działanie promieni słonecznych, moc klimatyzatora należy zwiększyć o 30%. W przypadku poddasza lub pomieszczeń z oknami dachowymi wyliczoną moc należy zwiększyć o 50%. Dużo bardziej skomplikowana jest kwestia wyboru mocy klimatyzatora w pomieszczeniach biurowych czy lokalach użyteczności publicznej. Wymagają one zastosowania większej liczby zmiennych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ