5 kroków do odnowionej łazienki. Wymieniamy płytki na nowe w sposób szybki i profesjonalny

Choć łazienka to pomieszczenie w którym remont wykonujemy najrzadziej, to jednak z czasem glazura w naszej łazience jest już passe i mamy ochotę na zmianę, tym bardziej jeśli akurat armatura się zepsuje czy jest potrzeba wymiany także ceramiki łazienkowej. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak wymienić płytki na nowe w sposób szybki i profesjonalny.

Krok pierwszy: dobry projekt ma znaczenie

Na samym początku trzeba zacząć od dobrego projektu nowej łazienki. Jeśli zamierzasz wymieniać ceramikę i armaturę, warto dobrze przemyśleć czy będziesz decydować się na rozwiązania tradycyjne, czy jednak montaż podtynkowy i wiszący, także miski toaletowej. Ponadto musisz pamiętać, że odległość pomiędzy poszczególnymi elementami ceramiki łazienkowej musi wynosić przynajmniej 20 cm. Jeśli łazienka jest mała, to być może lepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa, a nie wanna, która zawsze zajmuje więcej miejsca. Kiedy już wszystko masz przemyślane, możesz przejść do drugiego kroku, a więc wyboru odpowiednich płytek i kleju

Krok drugi: wybór płytek i kleju  

Jeśli chodzi o wybór płytek to obliczasz potrzebną ilość na podstawie wymiarów płytki, a także wielkości poszczególnych ścian, zatem trochę matematyki się przyda. Oczywiście nie kupujesz płytek na styk, a przynajmniej 15% więcej, bo zawsze może coś nie pójść przy montażu albo cięciu płytek. Zamiast tradycyjnej glazury, która jednak również prezentuje się znacznie nowocześniej niż modele dostępne jeszcze kilkanaście lat temu, możesz wybrać gres albo spiek kwarcowy. Płytki wielkoformatowe polecane są jednak na duże powierzchnie i lepiej sprawdzają się do wykończenia basenu niż łazienki. Zatem lepiej wybrać gres, tym bardziej że do dyspozycji mamy płytki drewnopodobne, imitujące kamień, beton, gładkie, połyskujące. Jednym słowem możesz z ich pomocą stworzyć wymarzoną łazienkę. Trzeba jeszcze dobrać odpowiednie trwałe kleje do klejenia. Poszczególne rodzaje różnią się przyczepnością i elastycznością. Płytki ceramiczne układa się na elastycznych zaprawach klejowych, a do gresu potrzebny jest klej o większej przyczepności. Jeśli w łazience jest ogrzewanie podłogowe, to musisz wybrać klej odkształcalny. Doskonałej jakości kleje do płytek, także tych gresowych oferuje sklep Ataszek.

Krok trzeci: czy zawsze trzeba skuwać stare płytki?

Masz już klej, masz też płytki w odpowiedniej ilości i teraz jest jedno zasadnicze pytanie: skuwać stare płytki czy też nie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeśli nie wykonujesz dodatkowej hydroizolacji, bo nie ma takiej potrzeby, a jedynie chcesz zmienić wygląd łazienki, to możesz nowe płytki przykleić na starych. Oczywiście konieczne jest zmatowienie tych starych i ponacinanie szlifierką kątową, a także zagruntować preparatem z piaskiem kwarcowym. Preparaty gruntujące likwidują pylenie i zwiększają przyczepność kleju. Musisz się zastanowić nie tylko nad hydroizolacją, ale również skuwaniem płytek na podłodze. Najczęściej jednak jest to konieczne, gdyż powierzchnia podłogi w łazience nie może znajdować się wyżej niż w innych pomieszczeniach, a dodatkowo lepiej jest płytki ułożyć niżej niż w sąsiadujących pokojach, bo w razie zalania, np. awarii pralki, woda od razu nie przedostanie się z łazienki.

Krok czwarty: hydroizolacja

Z punktu widzenia remontującego łazienki istotne znaczenie ma zapewnienie ochrony przeciwwilgociowej, zatem potrzebna jest odpowiednia hydroizolacja. Dzięki temu pomiędzy ścianą, a płytkami nie powstanie grzyb. Kiedyś o takich kwestiach w ogóle się nie myślało, stąd często w łazienkach w starym budownictwie po pewnym czasie rozwijał się grzyb. W narożnikach w miejscach łączeń ścian i podłóg należy przykleić taśmy uszczelniające, a na podłodze rozprowadzić izolację przeciwwodną, używając folii w płynie lub masy uszczelniającej i nakładając je wałkiem malarskim, pędzlem lub pacą. Taka hydrolizolacja na ścianach powinna znajdować się do wysokości 15 lub 20 cm. Wyższą warstwę trzeba położyć przy wannie i kabinie prysznicowej.

Krok piąty: montaż płytek i fugowanie

Teraz pozostaje nam już tylko główna praca, a więc klejenie płytek i fugowanie. Klej nakładamy na powierzchnię, czyli podłogę lub ścianę, a także płytkę. Po ułożeniu płytki dociska się ręką, a jedną od drugiej oddziela krzyżykami dystansowymi. Płytki zwykle układane są od dołu do góry, chyba że w ostatnim rzędzie mają być przycięte, wtedy płytki przy podłodze układa się na końcu. Fugowanie można wykonać po wyschnięciu kleju i oczyszczeniu z jego resztek płytek i szczelin. Nieszkliwione czy matowe powierzchnie przed fugowaniem można dodatkowo zaimpregnować. Do każdego materiału używa się dedykowanej fugi.

To już koniec, łazienka jest gotowa! Teraz możesz już podziwiać swoją pracę. Na pewno dokładne wykonanie wszystkich elementów krok po kroku się opłaci, gdyż stworzysz piękną łazienkę na lata.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ