Wanna czy prysznic? To dylemat, przed którym stoi wiele osób urządzających łazienkę. Są osoby, które mając możliwość wyboru, zawsze wybiorą wannę. Inne z kolei nie wyobrażają sobie poranka bez energetyzującego prysznica. Które z tych rozwiązań lepiej się sprawdza na co dzień? Co zrobić, jeśli potrzeby domowników w tym względzie są zupełnie różne?
Prysznic czy wanna — jak zdecydować?
Nietrudno przewidzieć, że decydującym czynnikiem decydującym o tym, czy za lepsze rozwiązanie uznamy wannę czy prysznic, są indywidualne preferencje.
Wanna umożliwia branie relaksujących kąpieli, jak również wykonywanie wielu odprężających zabiegów kosmetycznych. Niektórzy wykorzystują ją, by zwalczać różne dolegliwości za pomocą kąpieli leczniczych lub wspomagających regenerację, np. w schorzeniach układu ruchu lub skóry.
Wanny doceniają także rodzice małych dzieci, które można w niej bardzo wygodnie umyć, tworząc przy tym przestrzeń do zabawy.
Zwolennicy pryszniców to jednak nie tylko osoby, które po prostu nie lubią tej formy relaksu. Wielu z nich wskazuje prysznic jako bardziej higieniczny od wanny — zabrudzenia bowiem mają spływać z ciała razem z wodą, zamiast unosić się w wodzie w trakcie kąpieli.
Często podnoszonym argumentem są względy ekologiczne. Korzystanie z prysznica ma bowiem wiązać się ze znacznie mniejszym zużyciem wody niż kąpiel. W praktyce jednak nie zawsze tak jest.
Gdy jedna z firm produkujących środki czystości zleciła badania na ten temat, wyniki okazały się dość zaskakujące. Według nich bierzemy dość długie prysznice (średnio około 10 minut), co wiąże się ze zużyciem ok. 75-80 litrów wody. Podobna objętość jest konieczna, by napełnić średniej wielkości wannę. Oczywiście, oszczędzanie wody w przypadku prysznica jest znacznie łatwiejsze.
Wanna i prysznic w jednym?
Jednak czy faktycznie wspomniane argumenty mają przełożenie na rzeczywistość? Szereg dostępnych obecnie rozwiązań umożliwia połączenie zalet wanny i prysznica w jednej łazience, bez konieczności instalowania obu tych sprzętów.
Bardzo popularnym rozwiązaniem, występującym w wielu domach, jest połączenie wanny i prysznica 2 w 1. Najczęściej ma ono postać wanny, do której podłączono nie tylko standardową baterię z kranem, ale i całego pionu znanego z kabin prysznicowych. Jego zaletą jest możliwość montażu wanny i prysznica na jednej ścianie, a także wybierania poszczególnych elementów osobno (przykładowo, remontując łazienkę, możemy pozostawić obecną w niej wanną i zainstalować nowy prysznic). Całość może być osłonięta klasyczną zasłonką prysznicową lub nowoczesnym parawanem nawannowym, przytwierdzanym na stałe do ściany.
Ciekawą propozycją, stosowaną przede wszystkim w dużych, nowoczesnych łazienkach, jest osobna wanna i prysznic obok siebie, umieszczone w specjalnej wnęce. Całość ma postać dużej kabiny prysznicowej typu walk-in, w której wnętrzu znajduje się także wolnostojąca lub przyścienna wanna.
Osoby chcące dysponować wanną i prysznicem w małej łazience, mogą wybrać kabinę prysznicową o podłużnym, prostokątnym kształcie, w której klasyczny brodzik został zastąpiony wanną. Całość jest zamykana za pomocą drzwi znanych z kabin — najczęściej przesuwnych lub dwuskrzydłowych.
To oczywiście niejedyne opcje, łączące w sobie zalety wanny i prysznica. Idealne dla siebie rozwiązania mogą znaleźć również osoby, które chcą skorzystać jedynie z niektórych funkcjonalności tych pierwszych. Wystarczy wybrać odpowiedni brodzik do kabiny prysznicowej.
Przykładowo, rodzice małych dzieci, którzy jednak sami preferują prysznic, mogą sięgnąć po kabinę z głębokim (nawet 30 cm) brodzikiem, który może być wykorzystany jako wanienka. Jeśli zadbamy o odpowiednio wyposażoną kabinę, na przykład w specjalny stopień lub siedzisko, dorośli mogą wykorzystać brodzik jako miskę do kąpieli stóp lub namaczania prania. To rozwiązanie szczególnie godne uwagi w sytuacji, gdy nie dysponujemy wystarczającą przestrzenią na prysznic i wannę — nawet niewielką — w jednym.