Karnisz

Karnisze to elementy wyposażenia, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Zwykle, poświęcamy im nieco więcej czasu dopiero wówczas, gdy pojawia się potrzeba ich zakupu lub wymiany na nowe. Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik dedykowany dla wszystkich osób urządzających swoje cztery kąty, które stają przed koniecznością zakupu nowego karnisza. Dowiesz się jakie kategorie tych produktów znajdziesz w sklepach, jakie typy karniszy mogą okazać się najbardziej trafionym wyborem oraz dlaczego wybór karnisza jest nie mniej istotny, niż wybór samych tkanin osłonowych na okno.

Karnisz w Twoim mieszkaniu – nie tylko dekoracja okna! 

Karnisze pełnią funkcję estetyczne jak i praktyczne. Są to kluczowe elementy mocujące w systemach osłonowych, w których wykorzystuje się tkaniny. Wówczas, najlepszym sposobem, by zamocować tkaninę przy oknie, jest posłużenie się właśnie prostym drążkiem. Duża popularność karniszy wynika z ich prostego oraz wysoce intuicyjnego sposobu użytkowania. Ponadto karnisze wyglądają bardzo estetycznie – szczególnie jeśli dobierzesz je pod kątem rodzaju tkanin, jaki planujesz użyć do osłonięcia okna. 

Od czego warto rozpocząć wybór karniszy? Od sprawy praktycznych – czyli ustalenia ilości potrzebnych karniszy oraz ich docelowego rozmiaru. Karnisz powinien być dłuższy niż wynosi szerokość okna, jednak nie za długi (25 cm z obu stron w zupełności wystarczą). Najważniejsze jest, by tkaniny, jakie na nim zawisną, były w stanie przesłonić całą powierzchnię wnęki okiennej. Ponadto możesz kierować się prostymi cechami – takimi jak choćby użyte w konstrukcji materiały. Wśród najczęściej stosowanych znajduje się drewno, metal oraz linki. 

Sposób wykonania oraz obecność elementów ozdobnych to również ważna sprawa. Wiele karniszy wykonanych jest z wysokiej klasy materiałów – chromu lub miedzi – dzięki czemu ich powierzchnia jest błyszcząca oraz gładka. Zakończenia karniszy mogą być ozdobione delikatnymi, geometrycznymi zdobieniami lub innymi dodatkami. 

Sprawy praktyczne – i nie tylko 

Ponieważ karnisz jest systemem osłonowym mającym chronić Cię przed nadmiarem słońca, powinien być zamontowany w miejscu optymalnie do tego dostosowanym. Zazwyczaj zaleca się, by karnisz zawieszać na poziomie około 5-10 cm powyżej górnej krawędzi okna lub wnęki okiennej. Dzięki temu będziesz miał możliwość swobodnego przesuwania tkaninami osłonowymi, bez tworzenia niepożądanych prześwitów. 

Karnisze mogą różnić się też sposobem doczepiania tkaniny. Znajdziesz modele wyposażone w kółka, zatrzaski, żabki oraz inne rozwiązania. Które z nich warto wybrać, by karnisz okazał się użyteczny i przydatny? Przede wszystkim rozwiązanie z kółkami. Okazuje się ono wysoce praktyczne w czasie codziennego użytkowania jak i podczas wymiany starych zasłon na nowe. 

Polecamy też zwrócić uwagę na systemy karniszy montowane na szynach prowadzących, z którymi zapoznasz się pod linkiem: https://magdalena24.pl/karnisze-szyny-sufitowe-aluminiowe-ks. Jest to nowoczesne i bardzo przydatne rozwiązanie, które docenią zarówno osoby poszukujące karniszy w stylu loftowym, jak i odbiorcy stawiające na kwestie praktyczne i ergonomię użytkowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ