Kosa spalinowa czy elektryczna

Zarówno w małym, przydomowym ogródku, jak i na tym o znacznie większej powierzchni, czeka nas sporo prac pielęgnacyjnych. Jedną z częstszych czynności, które należy wykonywać szczególnie w okresie wiosenno-letnim, jest koszenie trawy. Do koszenia przydaje się nie tylko klasyczna kosiarka, ale i kosa. Którą jednak wybrać do ogrodu? Spalinową czy elektryczną?

Mała powierzchnia ogrodu

Na równym terenie i małej powierzchni dość dobrze sprawdzają się kosy elektryczne. Są lekkie, poręczne, wygodne w użytkowaniu. Mają cienką linkę, która wprawiona w ruch doskonale radzi sobie z cięciem niskiej trawy, szczególnie w zakamarkach, przy ścieżkach czy wokół drzew.

Manewrowanie kosą elektryczną jest dość komfortowe, przede wszystkim ze względu na jej lekkość. Co więcej, jest to sprzęt należący do stosunkowo tanich.

Przestronny ogród

W dużym ogrodzie lepiej sprawdzi się kosa spalinowa. Mimo że jest cięższa i najczęściej wymaga zastosowania pasa biodrowego, aby nią wygodnie operować, poradzi sobie z dużym terenem. Co więcej, koszenie będzie się odbywało dość szybko i sprawnie.

Pomocą w wyborze odpowiedniego urządzenia będzie ranking kos spalinowych. Pozwoli on na porównanie co najmniej kilku modeli, ich parametrów, możliwości zastosowania, ewentualnie dodatkowych funkcjonalności.

Zalety i wady poszczególnych sprzętów

Kosy elektryczne są nie tylko lekkie i niedrogie. Ich dużym atutem jest to, że dobrze radzą sobie z przycinaniem wymagającym precyzji. Zastosowanie kosiarki w ogrodzie, który jest pełen drzew, krzewów i dekoracyjnych elementów, np. skalniaków, zwyczajnie mija się z celem. Nawet najlepsza bowiem kosiarka nie jest w stanie dokładnie skosić trawy rosnącej tuż przy murku, kamieniach czy wokół drzew.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że elektryczne kosy wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, więc podczas ich użytkowania pod nogami będzie się plątał przewód. Nieostrożne prace mogą się skończyć uszkodzeniem kosy lub przewodu. Zbyt krótki kabel to również ograniczenie w koszeniu dużego terenu.

Kosy spalinowe, które można znaleźć w sklepie EMAST, są wydajne i niezawodne w działaniu. Można za ich pomocą szybko, sprawnie i precyzyjnie skosić duże połacie nierównych terenów ogrodowych. Koszenia nie ogranicza przewód. Uniezależnienie od sieci elektrycznej to duży atut. Co z wadami? Kosy spalinowe są cięższe, trudniejsze w operowaniu i droższe od elektrycznych.

Wybór ostateczny

Tak naprawdę zarówno podkaszarki elektryczne, jak i spalinowe dobrze spełniają swoje funkcje, o ile są dopasowane do potrzeb użytkownika, jego budżetu oraz wielkości ogrodu, o który trzeba regularnie dbać. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ