Zapowietrzanie się grzejników

Coraz większą popularność w zakresie ocieplania domów zyskują grzejniki Mat-Dom. Mają one wiele zalet i na ogół można na nich polegać, aczkolwiek może pojawić się taka sytuacja, w której nagle kaloryfer całkiem lub częściowo przestaje grzać. W wielu przypadkach jest to spowodowane zapowietrzeniem grzejnika. Warto wiedzieć, jak odpowietrzyć grzejnik, co z powodzeniem można zrobić samemu, zwłaszcza w nowszych modelach.

Oznaki zapowietrzenia grzejnika

Oczywistym sygnałem, że coś jest nie tak, jest spadek skuteczności grzejnika. Włączamy go i oczekujemy ciepła, a tu okazuje się, że jest ono minimalne lub wcale go nie ma. Dodatkowe objawy, które bezpośrednio wskazują na to, że problemem jest zapowietrzenie to wydobywające się z niego podejrzane dźwięki. Może to być szum lub gwizd, a w poważniejszych przypadkach nawet bulgotanie. Nie powinno się tego ignorować, ponieważ nie dość, że się nie ogrzejemy, to jeszcze możemy uszkodzić sobie kaloryfer, a nawet całą instalację grzewczą.

Czemu grzejnik się zapowietrza

Przyczyny zapowietrzania grzejnika są różne i z reguły nie ma w nich żadnej winy właściciela. Do zapowietrzania możne doprowadzić nieodpowiedni montaż kaloryfera. Czasami po zakończeniu procesu montażu i napełniania go wodą może w nim pozostać trochę powietrza, a oczywiście nie powinno tak być. Do tego instalacja może nie być w jakiś sposób szczelna. Nawet minimalna ilość przedostającego się powietrza może po jakimś czasie doprowadzić do zapowietrzenia się grzejnika. Warto więc zwracać na to uwagę.

Czy odpowietrzanie grzejnika jest trudne

To zależy od tego, z jakim kaloryferem mamy do czynienia. W ostatnich latach w większości modeli można już spotkać automatyczny odpowietrzacz, w innych będzie on ręczny. Większego wyzwania mogą dostarczyć na przykład stare grzejniki żeliwne, w których odpowietrzacza już nie uświadczymy. Mając do dyspozycji odpowietrzacz, zazwyczaj wystarczyć będzie jego odkręcenie i podłożenie pod wylot wiaderka czy ręcznika. Wcześniej jednak grzejnik powinien zostać maksymalnie wystudzony, aby uniknąć oparzenia się. Po odkręceniu zaworu najpierw wydobędzie się z niego całe powietrze, a potem zacznie wylewać się woda. Wtedy też możemy zakręcić odpowietrzacz i uznać grzejnik za odpowietrzony. Cały ten proces jest jak najbardziej możliwy do wykonania przez laika, jeśli jednak mimo wszystko nie chcemy ryzykować, zawsze możemy poprosić o pomoc specjalistę. Taka usługa zajmuje bardzo niewiele czasu i w związku z tym nie powinna być szczególnie kosztowna.

Zapowietrzanie się kaloryferów nie jest bardzo często występującym problemem, ale jeśli posiadamy grzejnik, jest szansa, że w ciągu kilku lat jego użytkowania pojawi się konieczność odpowietrzenia. Wobec tego przydatna będzie wiedza na temat tego, jakie są objawy zapowietrzenia i jak sobie z tym poradzić.

Poradnik powstał przy pomocy specjalistów ze strony: https://mat-dom.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ