Każdy polski dom obecnie zużywa codziennie niemałą ilość energii elektrycznej. Składają się na to między innymi urządzenia domowe, oświetlenie, elektronika i używanie wody. Prąd nie dość, że rośnie w cenie nieustannie od kilku lat, to jeszcze na ogół pozyskiwany jest z tradycyjnych (nieodnawialnych) źródeł energii. Wiele osób chciałoby zmienić swoje przyzwyczajenia tak, aby żyć w sposób bardziej ekologiczny. Wobec tego jak możemy oszczędzać prąd w naszym domu? Czy rzeczywiście musi to być dla nas uciążliwe? Przy pomocy specjalistów z SunCrew odpowiemy na Państwa pytania.
Najprostsze sposoby oszczędzania energii
Oszczędzanie prądu nie musi zajmować dużo czasu i powodować jakiegokolwiek dyskomfortu. Ciągle mówi się o tym, aby odłączać nieużywane urządzenia od kontaktu czy gasić światło po opuszczeniu pomieszczenia, ale wielu wciąż tego nie robi. Trzeba po prostu o tym pamiętać i budować nawyk, aż te działania wejdą nam w krew tak bardzo, że będziemy je wykonywać bez zastanowienia. Warto również zadbać o to, aby zakręcać kran podczas golenia się czy mycia zębów, a także kontrolować od czasu do czasu, czy wszystko jest szczelne i nie przecieka. Może się wydawać, że kilka kapiących kropelek nie zrobi wielkiej różnicy, ale w skali roku może się to skumulować w nawet kilka tysięcy litrów wody.
Zielona energia także dla gospodarstw domowych
Odnawialne źródła energii niegdyś pozostawały poza zasięgiem osób prywatnych, będąc domeną organizacji państwowych i ogromnych przedsiębiorstw. Już od kilku lat jednak coraz mocniej się to zmienia. Na początku prym wiodły panele słoneczne i przydomowe elektrownie wiatrowe. Obecnie jednak ta pierwsza opcja traci na popularności, ponieważ jest po prostu średnio wydajna. Z kolei wiatraki okazały się być na dłuższą metę szkodliwe dla zdrowia mieszkających w pobliżu osób, więc w tej chwili mało kto wykorzystuje je na niewielką skalę. Pojawiło się jednak nowe, bardziej efektywne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie. Jest to oczywiście fotowoltaika dla domu. Działa ona na podobnej zasadzie co panele słoneczne, ale zamiast podgrzewać wodę, generuje energię elektryczną, którą możemy wykorzystać do zaspokojenia zapotrzebowania domowników. Słońce jest bardziej pewnym i łatwiej dostępnym w Polsce źródłem energii niż wiatr, a instalacja fotowoltaiczna nie wymaga wiele miejsca – z reguły wykorzystuje się na nią dach budynku mieszkalnego. Jej dużą zaletą jest także to, że jej założenie dofinansowują różnorakie programy państwowe i europejskie. Wobec tego już po kilku latach całość powinna nam się zwrócić.
Ekologia w domu jest jak widać rozwiązaniem dla każdego. Nie ważne, czy będzie to duża inwestycja jak fotowoltaika dla domu, czy małe zmiany jak pamiętanie o zakręcaniu kranu – ważne, że w ogóle coś robimy w tym kierunku. Oczywiście, im więcej zmian, tym lepiej.
Jeśli jesteś zainteresowany fotowoltaika, koniecznie zajrzyj na stronę : https://suncrew.pl