Jeżeli kochamy sport, ale męczy nas ciągłe dojeżdżanie na siłownię lub irytujące spojrzenia innych ludzi, warto zastanowić się nad stworzeniem takiego miejsca we własnym domu. Na dłuższą metę będzie to spora oszczędność i inwestycja we własne zdrowie i samopoczucie. Jednak od czego zacząć i jak zrobić to dobrze? Podpowiada doświadczony projektant wnętrz.
Od czego zacząć aranżację siłowni w domu?
Wbrew powszechnym przekonaniom nie trzeba mieć ogromnego metrażu, żeby stworzyć siłownie z prawdziwego zdarzenia. W wersji podstawowej wystarczy 40 m2. Na tym etapie najważniejsze jest zdecydowanie, gdzie będziemy ćwiczyć. Dobrze będzie przeznaczyć na to jeden pokój, z którego nie będziemy musieli za każdym razem usuwać rzeczy do treningu. Musimy także zadbać o to, żeby w tym pomieszczeniu nie było mebli, które mogą ulec zniszczeniu w trakcie ćwiczeń.
Dla tych, którzy dysponują wolnym garażem, piwnicą, albo strychem nie ma takich ograniczeń. Im większa powierzchnia, tym będzie nam wygodniej. W przypadku strychu trzeba się upewnić, że podłoga wytrzyma większe obciążenie, a hałas nie będzie przeszkadzał innym lokatorom.
Jakie wyposażenie powinna mieć domowa siłownia?
Na samym początku dobrze zacząć od wyścielenia podłogi gumową matą. Dzięki temu nie poślizgniemy się podczas wykonywania ćwiczeń. Dodatkowo takie rozwiązanie minimalizuje hałas i ewentualne uszkodzenia.
Niezbędny w każdej domowej siłowni będzie drążek, zestaw hantli, skakanka, piłka i stepper. Dobre na rozgrzewkę i nie wymagają wielkiej przestrzeni. Następnym krok to zakup ławeczki oraz sztangi. Takie wyposażenie jest całkowicie wystarczające dla początkujących i średnio zaawansowanych. Na późniejszym etapie można kupić kolejne przyrządy.
Czy opłaca się urządzać własną siłownię?
Wielu ludzi waha się przed zakupieniem profesjonalnego sprzętu do własnego domu. Główną przyczyną jest cena (najprostszy zestaw można skompletować już od 500 zł!). Jednak należy zwrócić uwagę na to, że znika nam koszt dojazdów oraz karnetu na profesjonalną siłownię. Dlatego nie trzeba dużo poświęcać, żeby mieć taki sprzęt u siebie.
Po więcej praktycznych wskazówek odsyłamy na http://www.ainprojektowanie.com/blog/.