Sofa i fotele czy narożnik w salonie? Co wybrać?

Wygodne meble wypoczynkowe w salonie to nieodłączone wyposażenie każdego pokoju gościnnego. Wygodna sofa z fotelami, czy może narożnik? Co wybrać i czym się kierować podczas wyboru?

Salon otwarty na kuchnię

Sofa i fotele to świetne rozwiązanie dla niewielkich wnętrz, ale także do modnych ostatnio salonów połączonych z kuchnią. Wspomniane meble wyznaczą wtedy naturalną granicę pomiędzy strefą kuchenną a wypoczynkową. Sofa „solo” idealnie sprawdzi się także np. w przypadku kawalerki.

W zależności od preferencji i układu mieszkania – sofę możemy ustawić na środku pomieszczenia lub przysunąć do ściany. Rozmieszczenie foteli zależy już od tego, jaki mamy pomysł na salon, ale warto pamiętać o tym, żeby były zwrócone bokiem lub frontem w kierunku sofy (choć to akurat nieco rzadszy układ aranżacyjny). Gdy będziemy gościć w domu naszych przyjaciół czy rodzinę, foteli nie będzie trzeba przestawiać.

W towarzystwie sofy bardzo dobrze czuje się stolik kawowy, który oprócz dekoracyjności, będzie miał konkretną wartość użytkową, jak sama jego nazwa na to wskazuje. Na stoliku kawowym możemy postawić dekoracyjny wazon czy kwiaty, pamiętając jednak o tym, aby funkcja dekoracyjna nie umożliwiła położenia na stoliku filiżanki czy talerzyka. Dobór poszczególnych dodatków zależy oczywiście od wybranej przez nas stylistyki mieszkania.

Narożnik do dużego salonu

Narożnik polecany jest do większych pokoi. Już sam jego rozmiar, w przypadku niewielkiego pomieszczenia, skradnie cenną przestrzeń, która jest na wagę złota, gdy mamy ograniczony metraż do zaaranżowania.

Narożnik szczególnie dobrze będzie wyglądał w dużym salonie o wysokim suficie. Modele w kształcie litery L, to doskonałe rozwiązanie dla wnętrz, w których narożnik będzie naturalnym przedłużeniem salonu. Jeśli zależy nam na tym, żeby narożnik sprawiał wrażenie odrębnej strefy, to możemy go „zamknąć” jednym lub dwoma fotelami – uzyskamy wtedy kształt podkowy.

Oprócz wspomnianych zalet aranżacyjnych narożniki doskonale sprawdzą się podczas spotkań towarzyskich – wszyscy siedzący goście będą mieli ze sobą kontakt wzrokowy, co ułatwi prowadzenie swobodnej rozmowy. Narożniki z funkcją spania doskonale sprawdzą się także w momencie, gdy okazjonalnie będziemy musieli kogoś przenocować. Tego typu meble do salonu będą także doskonałym rozwiązaniem dla dużych rodzin – narożnik spokojnie pomieści rodziców i dzieci w jednym miejscu.

Salonowe trendy

Rodzaj narożnika lub sofy będzie zależał od tego, w jakim stylu nasze mieszkanie urządzamy lub do jakiego stylu wnętrzarskiego aspirujemy. Inny narożnik wybierzemy do stylistyki loftowej, jeszcze inny do stylu skandynawskiego czy New Art Déco. To samo tyczy się sof – należy mieć oczywiście na uwadze, że salon jest najbardziej reprezentatywnym miejscem w naszym domu. To właśnie w nim przyjmujemy gości, spędzamy wolny czas – czytamy książki, oglądamy filmy czy po prostu leniuchujemy.

W dobieraniu konkretnych rozwiązań w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na własne potrzeby, bo to właśnie nam mieszkanie powinno jak najlepiej służyć. Dopiero na drugim miejscu powinni znaleźć się wszyscy nasi goście, którzy będą nasz salon podziwiać. Warto pamiętać o tym, że to właśnie my będziemy spędzać najwięcej czasu w domu i tym kryterium kierować się podczas kupowania mebli do salonu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ