Nawadnianie kropelkowe – działanie i korzyści płynące z jego zastosowania

0
1929

Nawadnianie kropelkowe jest dużym udogodnieniem w pielęgnacji roślin – zmniejsza straty wody, pozwala zaoszczędzić nasz czas. To opłacalna inwestycja i w dłuższej perspektywie czasu zwraca się finansowo. Metoda nawadniania kropelkowego najczęściej kojarzy nam się z firmami ogrodniczymi, szklarniami, rolnictwem – i słusznie, jednak coraz częściej  w przydomowych ogródkach  wprowadza się tego typu nawadnianie. Podczas podlewania wężem dochodzi bowiem często do dużych strat wody, a podlewanie konewką jest niekomfortowe i bardzo pracochłonne.

Jak działa nawadnianie kropelkowe

Linie kroplujące to nic innego jak system rur i mikro rur doprowadzających wodę oraz kroplowników, z których wyciekająca woda trafia bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin. Takie rozwiązanie chroni nasze rośliny przed poparzeniami. Przewody mogą być zainstalowane pod ziemią lub na jej powierzchni. Jeśli rury przechodzą pod powierzchnią,  do wody doprowadzanej można dodawać np. nawozy, co jest świetnym i wygodnym rozwiązaniem. Należy pamiętać o tym, że jeżeli rury planujemy układać na nierównym, pagórkowatym terenie to najlepiej do tego się nadaje linia kroplująca z kompensacją spadków ciśnienia. Do podlewania mniejszych powierzchni dobrze byłoby zastosować tzw. mini linie kroplujące wykonane z giętkich przewodów z emiterami strumieni wody.

Zastosowanie nawadniania kropelkowego

System ten warto instalować przy żywopłotach, szczególnie tych formowanych, w warzywniku, a także w przydomowym sadzie. Coraz popularniejsze jest też nawadnianie kropelkowena balkonie i tarasie.  Specjalne systemy kropelkowego nawadniania roślin w pojemnikach zdecydowanie ułatwiają ich pielęgnację. Nawadnianie kropelkowe jest świetnym sposobem na dostarczanie wody pojedynczym roślinom, jednak nie nadaje się do podlewania zwartego (trawniki, rośliny okrywowe).

Korzyści z nawadniania kropelkowego

Naczelną zaletą nawadniania kropelkowego jest wzrost plonów w stosunku do upraw nienawadnianych. Dzięki nawadnianiu kropelkowemu możemy uzyskać dobrej jakości zbiory i zmniejszyć nasilenie chorób grzybowych. Przy nawadnianiu kropelkowym woda dostarczana jest do roślin bez ich zraszania, co ogranicza rozwój chorób na jej powierzchni. Istotną korzyścią płynącą z zastosowania nawadniania kropelkowego jest też niższe zużycie wody w stosunku do chociażby metody deszczowania upraw. Za pomocą wody do podlewania rozprowadzimy nawozy lub inne środki ochrony roślin , a to przyczyni się do oszczędności w tym zakresie. Równomierność nawadniania, jest kolejnym plusem tej metody. Nawadnianie kropelkowe nie przyczynia się do zbicia ziemi.

Za pomocą tego systemu nawadniającego woda jest powoli i równomiernie kroplowana do gleby, co przekłada się na jej mniejsze zużycie. Warto więc zainwestować w tego typu nawadnianie i cieszyć się wygodą, zdrowiem i bujnym wzrostem roślin.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ