Szlifierka stołowa to maszyna używana do napędzania koła ściernego. W zależności od gatunku tarczy szlifierskiej może być stosowana do ostrzenia narzędzi skrawających. Aby uniknąć wypadków, każdy pracownik pracujący przy szlifierce stołowej musi przestrzegać wielu różnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa może spowodować naprawdę poważny uszczerbek na zdrowiu użytkownika.

Reguły bezpiecznego użytkowania

Przed przystąpieniem do pracy przy użyciu szlifierki zawsze należy upewnić się, że samo narzędzie, jak i jego akcesoria są w prawidłowym stanie roboczym. Koła szlifierskie zawsze powinny przejść przez następujący test przed zamontowaniem ich na szlifierce:

  • Zawieś koło przez środek jego otworu na śrubokręcie trzymanym poziomo.
  • Lekko dotknij koła plastikową rączką śrubokrętu, w miejscu znajdującym się 45 stopni od pionu.
  • Jeśli generuje czysty dźwięk to znaczy, że jest w dobrym stanie. Jeśli brzmi zbyt matowo, należy wymienić koło.

Zawsze upewnij się, że osłony na kółkach są na swoim miejscu. Nowe tarcze szlifierskie powinny być wyrównywane, aby wyeliminować wibracje. Natomiast używane koła powinny być obudowane, gdy są zużyte lub gdy ich powierzchnia jest zatkana. Dzięki temu gwarantowana będzie czysta, ostra powierzchnia szlifowania i odpowiednie zrównoważenie koła. Jest to podstawą, jeśli chodzi o bezpieczne użytkowanie szlifierki stołowej. Nigdy też nie używaj szlifierki, jeśli nie jest ona dobrze zamocowana do stołu roboczego.

Zacznij od oceny ryzyka, aby zapewnić sobie bezpieczne miejsce pracy

Teren wokół szlifierki powinien być odizolowany od ludzi, wolny od zanieczyszczeń, które obniżają przyczepność. Czyste musi być również podłoże w obrębie stołu roboczego, na którym została umieszczona szlifierka stołowa, aby uniknąć poślizgów i upadków. Do realizacji zadania zawsze muszą być stosowane okulary ochronne z osłonami bocznymi i osłona twarzy. Dobrze jest też założyć zatyczki do uszu.

Poza tym podczas pracy na szlifierce stołowej:

  • Nigdy nie zakładaj luźnych ubrań.
  • Nie noś żadnej biżuterii.
  • Jeśli masz długie włosy – musisz je związać.

Swojej pracy na szlifierce musisz w tym czasie poświęcić niepodzielną uwagę!

Zasady bezpieczeństwa operacyjnego

Należy szlifierkę zawsze wyregulować, jeśli jest odłączana i zatrzymywana. Wyreguluj narzędzie i dopiero gdy to wykonasz, będziesz mógł przejść do pracy. Pamiętaj, że włączając zasilanie, powinieneś stanąć po jednej stronie koła. Dobrze jest przed rozpoczęciem pracy pozostawić koło szlifierskie z pełną prędkością roboczą przez jedną minutę. Nie należy używać koła wibrującego. Następnie należy powoli wbić obiekt w kontakt z tarczą szlifierską, by później powoli i płynnie przejść do pracy. Praca na szlifierce stołowej polega na tym, by przesuwać przedmiot, który jest uziemiony, wyłącznie na powierzchni koła, ponieważ zapobiega to formowaniu się rowków. Nie próbuj też szlifować ani wyostrzać niczego, co nie może być odpowiednio podparte przez konstrukcję narzędzi. Podczas szlifowania części, które nie mogą być łatwo trzymane w sposób ręczny, należy używać szczypiec zaciskowych.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKomfortowo i zdrowo w pracy
Następny artykułJak dbać o warzywnik latem?

Uwielbiam skal skandynawski i to właśnie on skłonił mnie do zainteresowania się tematyką urządzania i wystroju wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ