podnośniki wynajem

Planujesz prace na wysokości i zależy Ci na ich efektywności i bezpieczeństwie? Podstawą jest wybór odpowiedniego zaplecza. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem podnośnika koszowego! Wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na taką usługę i jak może ona poprawić bezpieczeństwo prac wysokościowych.

Dlaczego warto prowadzić prace wysokościowe z podnośnikiem?

Drabina, a może rusztowanie? Lepszym wyborem jest podnośnik koszowy samojezdny. Dzięki tej maszynie możemy z łatwością dosięgnąć do poziomu nawet ponad 25 metrów!

Podnośniki koszowe, nazywane też zwyżkami, podnośnikami mobilnymi albo podestami ruchomymi, są obecnie standardem w wielu branżach, gdy konieczne jest wykonanie prac na wysokości. Są one zbudowane z podwozia jezdnego, mechanizmu unoszącego oraz z otoczonej barierką platformy, która przeznaczone jest dla pracowników. Napęd podnośników może być spalinowy albo elektryczny, zależnie od miejsca ich zastosowania.

Korzystanie z podnośników do prac wysokościowych ma liczne zalety. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • Uniwersalne przeznaczenie – podnośniki mogą być używane do wielu zadań na wysokości, na przykład podczas budowy, remontu, konserwacji, prac z zielenią czy prac porządkowych.
  • Przyspieszenie robót – maszyna ma własne koła i napęd, dlatego nie trzeba jej przepychać i holować. Nie wymaga też rozkładania jak rusztowania.
  • Większe bezpieczeństwo – podesty są wysoce bezpiecznymi maszynami, które znacznie redukują niebezpieczeństwo wypadków przy pracy.
  • Możliwość pracy wielu osób – nawet do 7 pracowników jednocześnie, także korzystających z odpowiednich narzędzi i materiałów.

Nie trzeba kupować własnej maszyny, by korzystać z podnośnika. Jest alternatywa! W przypadku urządzeń takich jak podnośniki wynajem jest bardzo opłacalną opcją. Możemy wypożyczyć je nawet na 1 godzinę, gdy zależy nam na szybkich pracach, ale również zdecydować się na długoterminowy najem. W każdym z tych wariantów ceny są bardzo atrakcyjne, a obsługa, jaką możemy otrzymać, pozwala na prowadzenie prac wygodnie, szybko i bez obaw o przestoje.

Jak wypożyczyć podnośnik do prac na wysokości?

Wynajem podestów ruchomych jest powszechnym rozwiązaniem i obecnie w całym kraju działa wiele wypożyczalni, które oferują swoim klientom rozbudowaną flotę maszyn do wyboru w przystępnych cenach.

W profesjonalnej wypożyczalni podnośniki na wynajem to rozbudowana flota maszyn o różnych konstrukcjach, napędach i parametrach technicznych. Dzięki temu możemy dopasować je specjalnie do konkretnych zadań.

Są gotowe do pracy – mają aktualne przeglądy i nie wymagają dodatkowych przygotowań. Nie musimy też ponosić kosztów związanych z ich utrzymaniem, co jest kolejnym plusem.

Warto też wskazać, że wypożyczalnia podnośników może zapewnić dodatkowe usług, aby prace odbywały się sprawniej. Zaliczane są do nich:

  • Transport – pracownicy wypożyczalni dowiozą lawetą podnośnik bezpośrednio do wskazanej lokalizacji, rozładują go, a po zakończeniu robót odbiorą.
  • Serwis mobilny – jeśli maszyna będzie miała usterkę, pracownicy serwisowi z wypożyczalni mogą dojechać na miejsce i przeprowadzić diagnostykę i naprawy.
  • Maszyna zastępcza – gdy podnośnik nie jest zdatny do pracy, wypożyczalnia może dostarczyć maszynę zastępczą, aby klient nie musiał przerywać robót.
  • Szkolenie operatora podnośnika – wybrane wypożyczalnie, na przykład AA Herkules, prowadzą własne ośrodki szkoleniowe certyfikowane przez UDT. Dzięki temu mogą przeszkolić operatorów, by uzyskali niezbędne uprawnienia.

By wypożyczyć podnośnik, wystarczy skontaktować się z wybraną wypożyczalnią. Jej pracownicy doradzą w doborze i przygotują wycenę i umowę. Maszyna może być dostarczona pod wyznaczony adres nawet kolejnego dnia.

Bezpieczeństwo pracy z podnośnikami – o czym należy pamiętać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podnośniki koszowe zapewniają większe bezpieczeństwo prac, pomiędzy wieloma innymi korzyściami, jakimi się wyróżniają. Duże znaczenie ma przy tym odpowiednie zaplanowanie robót, aby mogły odbywać się bez wysokiego ryzyka. Oto najważniejsze zasady, o których warto pamiętać!

  1. Szkolenie operatorów podnośników

Do pracy z podnośnikami koszowymi niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień, które nadawane są przez UDT – Urząd Dozoru Technicznego albo pokrewny urząd. Szkolenie na podnośniki obejmuje dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Zakończone jest egzaminem przed komisją państwową UDT. 

Należy pamiętać, że obecnie uprawnienia mają datę ważności i okresowo należy je odnawiać.

  1. Badania wysokościowe

Warto też pamiętać o tym, że do pracy z podnośnikiem niezbędne będą badania wysokościowe. Polegają one na przebadaniu przez następujących lekarzy – okulista, neurolog, laryngolog oraz lekarz medycyny pracy. 

  1. Prawidłowe przygotowanie miejsca pracy

Podnośniki mogą pracować w wielu lokalizacjach, nawet na nierównych i nieutwardzonych podłożach, ale duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. 

Miejsce pracy powinno być uprzątnięte, bez przeszkód i zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Nie należy ustawiać podnośnika blisko linii energetycznych, wykopów, słupków, odpływów, studzienek.

Nie należy również pracować w niesprzyjających warunkach pogodowych – przy dużym wietrze, w trakcie ulewy, burzy, gęstej mgły.

Należy również pamiętać o tym, by odpowiednio oświetlić miejsce pracy, gdy mają one odbywać się po zmroku albo w ciemnym pomieszczeniu.

  1. Odpowiedni dobór podnośnika

Niezwykle istotne jest prawidłowe dobranie podnośnika koszowego, który będzie mógł zapewnić optymalne bezpieczeństwo. 

Dobierając urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na jego wysokość roboczą, udźwig, wymiary, typ napędu i ogumienia, a także zabezpieczenia. 

Wybierającym podnośniki wynajem daje możliwość dostosowania optymalnej maszyny do każdego typu robót. Wystarczy tylko skontaktować się z pracownikiem wypożyczalni, który doradzi, jaki sprzęt będzie najlepszy.

  1. Zastosowanie środków ochrony osobistej

Osoby korzystające z podnośników koszowych muszą pamiętać o tym, by stosować odpowiednie środki ochrony osobistej, aby uniknąć niebezpieczeństwa przy pracach wysokościowych.

Przy korzystaniu z podestu ruchomego należy zastosować:

  • Kask ochronny,
  • Kamizelkę odblaskową,
  • Okulary ochronne,
  • Szelki bezpieczeństwa, które dopina się linką asekuracyjną do zaczepów w koszu podnośnika,
  • Obuwie robocze antypoślizgowe z twardym noskiem.

Podsumowując, jeśli planuje się prace na wysokości, wynajem podnośnika jest bardzo dobrą decyzją. Dzięki niemu można łatwo i wygodnie przeprowadzić różne zadania bez obaw o bezpieczeństwo!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ