Zdrowy pracownik to wydajny pracownik, stąd coraz większa dbałość pracodawców o komfort i dobre samopoczucie podczas codziennych obowiązków. Na co warto zwrócić uwagę w naszym biurowym otoczeniu, aby pracować w środowisku komfortowym i zdrowym?
Zagwarantowany ustawowo dostęp do wody to absolutna podstawa, podobnie wentylatory czy klimatyzatory w sezonie letnim – choć tu warto też przypomnieć, że nagłe i drastyczne zmiany temperatury nie służą naszemu organizmowi, a przeziębienie jest ostatnią rzeczą, która jest nam potrzebna w upalne dni. O ile nie siedzimy pomiędzy dwoma rozkręconymi wentylatorami a uruchamianą co trzy minuty drukarką czy urządzeniem xero, nie grozi nam też zbytnio nadmierny hałas. Co dalej? – czas na przerwę!
Przerwa, nie tylko zgodnie z przepisami prawa, jest ważnym i koniecznym elementem codziennego dnia pracy. Chwila wytchnienia często pozwala zebrać myśli, czy oderwać się na moment od palącego problemu, by po kilkunastu minutach wrócić do niego ze „świeżą głową”. Co ważne, pracując przy komputerze, na każdą godzinę pracy przysługuje nam 5 minut przerwy – skorzystajmy z niej, nasze oczy na pewno będą nam wdzięczne. Patrzenie cały dzień w te same tabelki czy treści internetowe nie jest wskazane dla naszego wzroku – dobrze nie tylko czasem go oderwać, ale zwrócić też uwagę na oświetlenie jakiego używamy. Dobrze dobrane światło pomaga utrzymać koncentrację i zmniejsza zmęczenie naszych oczu podczas pracy.
Jakość naszego miejsca pracy bezpośrednio przekłada się na naszą efektywność, samopoczucie i stan zdrowia. Niewygodna czy nieprawidłowa pozycja przy biurku liczona w okresie tygodni czy miesięcy, może być jedynie lekką niedogodnością – na przestrzeni lat może przerodzić się w zwyrodnienia i inne choroby np. stawów czy kręgosłupa. Ergonomiczne stanowisko pracy, z odpowiednio zaaranżowaną przestrzenią i wszystkimi potrzebnymi narzędziami pracy w zasięgu ręki to rzecz w zasadzie tak samo ważna, jak zachowanie poprawnej diety. Długotrwałe, niekorzystne nawyki żywieniowe również mogą doprowadzić nas do schorzeń, których na pewno wolelibyśmy uniknąć, warto więc przyjrzeć się naszej codziennej biurowej diecie.
Na nasze samopoczucie i zdrowie wpływa nie tylko bezpośrednie otoczenie biurka, ekranu, kubka kawy i paprotki. Oddziaływają na nas wszakże także urządzenia elektryczne, choć bezpośrednio tego nie odczuwamy. Spróbujcie kiedyś przejść się na spacer w bezpośredniej okolicy linii wysokiego napięcia – dziwne, nie do końca przyjemne uczucie, które będzie Wam towarzyszyć, w mniejszej skali towarzyszy Wam codziennie. Każda instalacja elektryczna ukryta w ścianie, zasilacz, nawet lampa i żarówka, emitują pole elektryczne, które nie jest obojętne dla naszego organizmu. Jak bronić się przed takim zagrożeniem?
Z odpowiedzią przychodzi wynalazek polskiego inżyniera – technologia Ceraqion, zastosowana w innowacyjnej farbie NoEM Electro Protector, która zapewnia pochłonięcie nawet 99% szkodliwego pola elektrycznego, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego (np. linie kolejowe i tramwajowe, linie wysokiego napięcia, stacje transformatorowe). Ekranowanie szkodliwego pola, które odbywa się poprzez absorpcję, jednocześnie nie zakłóca działania fal radiowych, komórkowych czy Wi-Fi, a korzystne działanie utrzymuje się nawet przez 10 lat!
Artykuł powstał we współpracy z SELENA S. A., polskim producentem innowacyjnej farby NoEM Electro Protector.
Informacja prasowa.