Wszystko o programie Mieszkanie dla Młodych

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych wystartował już w 2014 roku, jednak nie od razu cieszył się tak dużym zainteresowaniem, jak obecnie. Na czym dokładnie polega wsparcie w ramach programu i co zrobić, by z niego skorzystać?

Pomoc w ramach programu MdM przeznaczona jest dla młodych osób do 35 roku życia i obejmuje dofinansowanie do wkładu własnego – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy DOMBUD. Przyjrzyjmy się warunkom, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o dofinansowanie.

Dla kogo dofinansowanie MdM?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, program przeznaczony jest dla osób do 35 roku życia, przy czym liczy się rocznik, nie zaś dokładna data urodzenia. Jeśli o wsparcie ubiegają się małżonkowie, pod uwagę brany jest wiek młodszego z nich. Natomiast jeśli w rodzinie jest troje lub więcej dzieci, warunek wieku nie obowiązuje.

Pozostałe warunki uczestnictwa w programie

Dofinansowanie można uzyskać tylko pod warunkiem, że będzie to pierwsze własne mieszkanie lub dom danej osoby (ten warunek również nie dotyczy dużych rodzin). Zaciągnięty kredyt musi pokrywać co najmniej 50% kwoty ceny mieszkania i być rozłożony na nie mniej niż 15 lat. Dodatkowo cena nieruchomości nie może przekraczać określonego wskaźnika.

Kwoty dofinansowania w ramach MdM

Wysokość dopłaty do wkładu własnego różni się w zależności od statusu kandydata. I tak single oraz bezdzietne małżeństwa mogą liczyć na dofinansowanie 10%. Rodzina w modelu 2+1 może ubiegać się o dofinansowanie 15%. Małżeństwa z dwojgiem dzieci dostaną 20%, zaś rodziny, w których jest trójka lub więcej dzieci mogą liczyć nawet na 30%.

Jakie mieszkanie kupisz z MdM?

Jeśli kwalifikujesz się do skorzystania z dopłaty, upewnij się, że również lokal, którym jesteś zainteresowany, spełnia wszystkie warunki. Powierzchnia mieszkania, które można kupić w ramach programu Mieszkanie dla Młodych nie może przekraczać 75m2, chyba że – znowu – mówimy o rodzinie z co najmniej trójką potomstwa.

Dodatkowo, cena za m2 nie może przekraczać limitu ustalonego dla danej lokalizacji. Takie rozwiązanie ma sens, zważywszy na różnice w cenach nieruchomości w różnych miejscach w Polsce. I tak, limity ustalane są osobno dla miast wojewódzkich, sąsiadujących z nimi gmin oraz pozostałych gmin.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ