Ogród na miarę! Rozplanuj swoją działkę

Jeśli wśród Twoich postanowień noworocznych znalazło się „chcę w końcu zrobić coś ze swoją działką”, to nie czekaj, aż zaczną Cię męczyć wyrzuty sumienia, tylko zacznij myśleć o zaaranżowaniu przestrzeni ogrodu. Początek roku to bowiem najlepszy czas na ustalenie, jak chcesz spędzać czas w swoim małym raju, oraz na zaplanowanie, jakie rośliny zamierzasz wysiać lub posadzić. Na szczęście dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad zagospodarowanie działki będzie znacznie łatwiejsze.

Zimą gleba jest zamarznięta, a rośliny śpią w oczekiwaniu na wiosnę – wówczas masz dużo czasu na zastanawianie się nad tegoroczną, nową odsłoną Twojego ogrodu. Najpierw powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, w co chcesz zamienić swoją działkę.  

  • Zależy Ci na stworzeniu pięknego trawnika z kilkoma drzewami dającymi cień, na którym zrobisz grilla dla całej rodziny?
  • Chcesz przede wszystkim uprawiać w ogrodzie warzywa?

W zależności od podjętej decyzji będziesz skupiał się na innych elementach przy planowaniu tego, jak zagospodarować przestrzeń działki, oraz w jakie nawozy lub produkty do ochrony roślin się zaopatrzyć. Sprawdź, jakie porady w kwestii odświeżenia Twojego ogrodu ma dla Ciebie Ziemovit.

Jak zaplanować stworzenie pięknego trawnika na Twojej działce?

Zakładanie trawnika oraz dbanie o niego to duże wyzwanie – początek roku jest dobrym czasem na opracowanie strategii. Do wiosny jeszcze sporo czasu, dzięki czemu masz możliwość szczegółowego określenia wszystkich czynników, które będą wpływały na końcowy efekt Twoich prac. Po pierwsze, pomyśl o dobrym miejscu na trawnik.

  • Powierzchnia terenu powinna być jak najmniej pofałdowana – na prostym terenie łatwiej jest równomiernie siać nasiona traw, podlewać je oraz kosić trawę. Jeśli więc w Twoim ogrodzie znajduje się kilka małych dołków lub wzniesień, to prawdopodobnie trzeba będzie wynająć koparkę do wyrównania terenu.
  • Duże fragmenty przestrzeni, na które pada cień okolicznych drzew, to nienajlepsze miejsca na sianie traw – jeżeli jednak w Twoim ogrodzie w żaden sposób nie uciekniesz od cienia, to wówczas pomyśl nad wyborem trawy z gatunku cieniolubnych.
  • Zbadaj glebę, na której będziesz siał trawę – aby Twój trawnik rósł zielony i zdrowy, gleba nie powinna być zbyt zbita (zmniejsza dostęp azotu, wody i tlenu) lub zbyt sypka (szybko wypłukuje się ze składników odżywczych). Jeśli gleba w ogrodzie nie spełnia tych warunków, zastanów się nad zakupem ziemi do trawników Ziemovit.
  • Sprawdź, czy w glebie nie kryją się niemiłe niespodzianki – często przy przekopywaniu ziemi okazuje się, że pod cienką warstwą dobrej ziemi znajdują się kamienie lub gruz, pozostawione przez poprzednich właścicieli działki.

Następnie możesz zastanowić się nad tym, jak często trawnik będzie użytkowany. Do weekendowego popijania zimnych napojów na leżaku wystarczy prawie każdy dostępny na rynku gatunek. Natomiast jeśli zamierzasz np. grać na trawniku w piłkę nożną oraz urządzać garden party, wówczas poszukaj nasion gatunków odpornych na deptanie.

Najlepszy czas na prace porządkowe oraz siew to połowa kwietnia lub połowa maja –ziemia jest wówczas rozgrzana, łatwa w obróbce. Pamiętaj również o tym, że przez 2 tygodnie po zasianiu nasion musisz utrzymywać glebę w stanie lekkiej wilgotności, aby trawa mogła wykiełkować. W związku z tym jeśli zamierzasz założyć trawnik na bardzo dużym terenie, to warto pomyśleć o założeniu systemu automatycznych spryskiwaczy.

O czym pamiętać przy planowaniu ogrodu warzywnego?

Na dobry początek planowania ogrodu warzywnego na Twojej działce warto pomyśleć o zakupie produktu, który sprawi, że gleba nieprzystosowana do uprawy warzyw będzie bogatsza w wartości odżywcze. Dobrym pomysłem jest uniwersalny granulowany nawóz ogródkowy Ziemovit, w którym oprócz makro- i mikroelementów znajdują się także składniki zwiększające odporność warzyw na choroby grzybowe.

Następnie dobrze zacząć planowanie kompozycji grządek, co przypomina nieco grę w sudoku – ustalenie miejsca dla jednych grządek wpływa na resztę planu.

  • Zaplanuj ścieżki między grządkami – bez nich będziesz niszczył rośliny przy każdym wyrywaniu chwastów.
  • Pomyśl, gdzie pada więcej słońca – niektórych gatunków warzyw (np. rzodkiew, jarmuż, pietruszka naciowa, seler naciowy) nie należy uprawiać w pełnym słońcu, inne zaś (pomidory, papryka) bez intensywnego nasłonecznienia nie wyrosną.
  • Jeśli w zeszłym roku również hodowałeś warzywa, to pamiętaj o zasadzie płodozmianu – dzięki niej gleba nie ulegnie wyjałowieniu. Podziel przestrzeń, na której będzie Twój warzywnik, na 4 części. Będziesz hodował warzywa o różnych wymaganiach. Jeśli na jednej grządce w zeszłym roku uprawiałeś np. kapustę, pobierającą dużo składników z gleby, to na miejscu kapusty w tym roku zasiej marchew, potrzebującą do wzrostu znacznie mniejszej ilości mikroelementów itd.

Warto również pamiętać o tym, aby nie planować grządek w centrum działki, lecz w jej rogu – kiełkujące rośliny nie wyglądają przesadnie estetycznie, do tego Twoje dzieci w czasie zabawy mogą w prosty sposób pogrzebać Twoje marzenia o świeżych warzywach. Oprócz tego nie wszystkie warzywa lubią swoje sąsiedztwo, np. uprawianie fasoli w pobliżu pomidorów negatywnie wpływa na jej wzrost.

Czujesz się zainspirowany do stworzeniu ogrodu na miarę Twoich możliwości? Chcesz dokładniej zaplanować to, jakie prace czekają na Ciebie w tym roku? Kalendarz Ziemovit zawiera szereg przydatnych porad, które sprawią, że Twój ogród wiosną i latem będzie pełen życia!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ