Praktyczne firany i eleganckie zasłony – jak dobrać odpowiedni zestaw do swojego okna?

Firany i zasłony to zagwozdka dla każdej Pani domu. Każda Pani lubi mieć przystrojone okna z pięknym, praktycznym zdobieniem w postaci fantazyjnych zazdrosek w kuchni, czy też przepięknego, nietypowego lambrekinu.

Klasyczne i eleganckie ozdoby okienne

W naszej kulturze utarła się kwestia porządkowania mieszkania, czy domu w okresie świątecznym. Wówczas Panie domu skrupulatnie szorują okna i przyozdabiają je w piękne firany.

Na ten moment wystrój okien różni się od tego, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat temu. Niegdyś firany były bardzo mocno wzorzyste, często zasłaniały całe okna, aż po ziemię, zwyczajowo białe lub ecru.

Dzisiaj ozdoby okienne są zupełnie inne. Często sromne, ale z klasą. Szalenie modne stały się rolety okienne, które nie tylko wyglądają bardzo gustownie, ale także pozwalają nam schronić się od wścibskich okien sąsiadów.

Nikogo również nie dziwią lniane, czy bawełniane lambrekiny, które są bardzo proste w utrzymaniu i niezwykle trwałe. Niejedna Pani domu, która ma podstawowe zdolności z zakresu krawiectwa jest w stanie przy użyciu odrobiny umiejętności i odpowiedniego materiału uszyć prostą, ale uroczą zazdroskę do okna.

Nie ma również na ten moment ograniczeń jeśli chodzi o kroje, czy wymiary poszczególnych ozdób okiennych. Wszystko zależy od preferencji. Możemy sobie pozwolić na wzory w serca do kuchni, kolorowe kropki lub postaci z bajek do pokoju dziewczynki, czy nawet żołnierzyki do pokoju chłopięcego – tak naprawdę ogranicza nas w tym momencie tylko wyobraźnia.

W sklepach wnętrzarskich, czy hipermarketach budowlanych bez problemu znajdziemy piękne i urzekające aranżacje okienne. Możemy zaczerpnąć wówczas inspirację i obmyślić które zasłony pasowałyby do naszego wnętrza. Logicznym jest, że zupełnie inne odcienie zasłon będą spełniały swoją rolę w małym i ciasnym mieszkaniu, a na zupełnie inne zdecyduje się ktoś, kto ma więcej miejsca, przestrzeni i możliwości finansowych.

Niestety firanki i zasłony różnią się również ceną i to w znacznym stopniu. Widełki cenowe są bardzo różne. Oczywiście za zwykłą, przewiewną firankę bez wzoru, o długości do parapetu zapłacimy do 50zł. Jednak jeżeli zdecydujemy się na inny materiał, dłuższą firankę, albo od razu komplet z zasłonami, to możemy spodziewać się wydatku rzędu kilkuset złotych za ozdobę na jedno okno.  To wszystko dostępne jest w ofertach różnych marketów z artykułami do wystroju wnętrz, np. https://www.obi.pl/wszystko-wokol-okna/zaslony-i-firany/c/1059.

Warto się zatem zastanowić nad tym jak często będziemy zmieniać firany i jakim budżetem operujemy w odniesieniu do tego typu dekoracji. Gdy już będziemy w posiadaniu upragnionego kompletu pamiętajmy, aby dbać o nie w odpowiedni sposób tzn. prać i prasować zgodnie z zaleceniami na metce.

[Głosów:10    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ