Mały dom parterowy, bez pozwolenia na budowę? Tak to jest możliwe. W świetle obowiązujących przepisów możemy wybudować dom do 35 m² powierzchni zabudowy, z wykorzystaniem procedury zgłoszenia robót budowlanych. Jak może wyglądać taki mały, przytulny domek? Może mieć na przykład nowoczesne oblicze Domu przy Bukowej 35 N.

Dom przy Bukowej 35 N

Dom przy Bukowej 35 N (www.galeriadomow.pl)

Kiedy i co możemy budować bez pozwolenia na budowę?

Możliwość budowy domu na tzw. zgłoszenie to regulacja usprawniająca i przyspieszająca proces inwestycyjny. Została wprowadzona w znowelizowanej Ustawie Prawo Budowlane w 2015 roku. Dzięki zmianom w przepisach niektóre budynki możemy budować z pominięciem procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę. Bez administracyjnej zgody miejscowego urzędu możemy wybudować parterowe, wolnostojące budynki rekreacji indywidualnej. Katalog takich zbudowań zawiera np. domki letniskowe, lub całoroczne. Muszą w tym przypadku zostać zachowane ustalone normy powierzchniowe, ograniczające budynek do 35 m² powierzchni zabudowy i 5 m. wysokości całkowitej.

Takie założenia spełnia nowoczesny projekt domu parterowego Dom przy Bukowej 35 N. Jak może wyglądać taki mały, klimatyczny domek? Przyjrzyjmy się bliżej założeniom projektowym.

Dom przy Bukowej 35 N

Dom przy Bukowej 35 N (www.galeriadomow.pl)

Przyjemne wnętrze dopracowane w najmniejszym detalu.

Dom przy Bukowej 35 wykorzystuje każdy centymetr swojej powierzchni, by dać mieszkańcom maksimum komfortu. Zaprojektowano go tak, by wnętrze mieściło pokój dzienny z otwartą kuchnią oraz sypialnię i łazienkę. Każde z pomieszczeń spełnia stawiane budownictwu jednorodzinnemu normy powierzchniowe. Słoneczny salon posiada kominek, który odpowiada za przytulny klimat, szczególnie w chodne jesienne i i zimowe wieczory. Znalazło się tu również miejsce na rozkładaną sofę, jadalnię i telewizor. Na taras, otoczony nowoczesną pergolą, prowadzą przesuwne drzwi. Dzięki temu wnętrze jest słoneczne i doskonale skomunikowane z ogrodem. Takie rozwiązanie optycznie, lecz i realnie, powiększa wnętrze otwierając je na funkcjonalny taras. Kuchnia została wyposażona w lodówkę, płytę grzewczą, zmywarkę oraz zlew. Wszystko ulokowano w jednej linii, by zaoszczędzić miejsca na jadalnię. Łazienka to przestrzeń wielofunkcyjna – przewidziano w niej kabinę prysznicową, sedes, umywalkę, a także pralkę. Aby wykorzystać do maksimum dostępne miejsce, nad pralką przewidziano lokalizację kotła gazowego. Projekty domów tego typu, aby były w pełni funkcjonalne, muszą mieć precyzyjnie zaprojektowany każdy element wnętrza.

Na uwagę zasługuje aranżacja przestrzeni wokół domu. Wspomnieliśmy już o nowoczesnej pergoli otaczającej taras. Jest ona funkcjonalna, zarówno w letnie dni, jak i przy gorszej pogodzie. Podobne rozwiązanie zastosowano przy projektowaniu miejsca parkingowego. Taką konstrukcje możemy w dowolny sposób modyfikować, na przykład poprzez wykonanie zadaszenia, czy ścian bocznych.

Projekt domu parterowego Dom przy Bukowej 35, dzięki szkieletowej konstrukcji, jest tani i szybki w budowie. Tak prezentują się jego kluczowe parametry:

powierzchnia użytkowa 28.40 m²
powierzchnia zabudowy 35.00 m²
kubatura 154.77 m³
wysokość 5.00 m
kąt dachu 25°
powierzchnia dachu 39.95 m
minimalne wymiary działki 13.00×13.00m
ściany zewn. szkielet drewniany 24 cm
strop drewniany
pokrycie dachu dachówka ceramiczna lub betonowa

Warto zwrócić uwagę na przekrój poprzeczny domu. Pomimo niewielkich rozmiarów stwarza on możliwość zaaranżowania antresoli, na której z powodzeniem możemy ulokować kolejną sypialnię.

Dom przy Bukowej 35 N – przekrój poprzeczny

Dom przy Bukowej 35 N – przekrój poprzeczny

Dom przy Bukowej 35 N może być realizowany w wielu wariantach. Odpowiada w pełni, zarówno standardom budownictwa jednorodzinnego, jak i rekreacji indywidualnej. Może być traktowany jako dom letniskowy, lub całoroczny.

Jak zamieszkać w domu budowanym na zgłoszenie?

W domu całorocznym możemy legalnie mieszkać, jednak nie uzyskamy w nim meldunku. Jeśli chcemy się zameldować i mieć przyznany nr domu powinniśmy po zakończeniu budowy dokonać zmiany sposobu użytkowania budynku. Procedurę tą przeprowadza się na podstawie wniosku. Po zmianie funkcji budynku stajemy się właścicielami domu mieszkalnego, który niczym – pod względem formalnym – nie różni się od innych domów jednorodzinnych realizowanych w oparciu o pozwolenie na budowę. Warto zaznaczyć, że taki dom możemy w dowolnej chwili rozbudować, w oparciu o wydane warunki zabudowy, również na podstawie zgłoszenia.

Jeśli szukamy małego domu dla dwóch osób, na początek, na starsze lata, lub w celach inwestycyjnych, Bukowa 35N wydaje się strzałem w dziesiątkę.

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ