Fotowoltaika dla szpitali

W ostatnim czasie znajdujemy się w centrum dyskusji na temat źródeł energii i szeroko rozumianych kwestii energetycznych. W tym sporze mamy do czynienia ze zwolennikami uzyskiwania prądu z węgla, a tymi, którzy stawiają na odnawialne źródła energii i dekarbonizację kraju. Biorąc pod uwagę szereg czynników, należy zgodnie stwierdzić, że przyszłość należy do alternatywnych źródeł pozyskiwania energii, do których należy fotowoltaika.

Energia ze słońca?

Coraz więcej osób przekonuje się do tego rozwiązania. Pozyskiwany w ten sposób prąd wytwarzany jest w sposób ekologiczny, nie emitujemy w ten sposób dwutlenku węgla do atmosfery, nie narażamy się także na skażenie wywołane awaria elektrowni atomowej. Nasze rachunki także są znacznie niższe, co w dłuższej perspektywie czasowej pozwoli zwrócić nam koszty instalacji i realnie co miesiąc płacić mniej za prąd. Jest to także bardzo dobre rozwiązanie dla naszych domów, budynków firmowych czy różnego rodzaju instytucji publicznych. Wśród nich możemy wyróżnić bardzo ciekawy przykład, którym niewątpliwe są szpitale.

Fotowoltaika dla szpitali?

Ze względu na swoją specyfikę szpitale pozostają instytucjami, które są świetnymi odbiorcami energii fotowoltaicznej. Przemawia za tym szereg argumentów.

Po pierwsze, szpital musi mieć dostęp do własnej energii i alternatywnego zasilania w przypadku przerw w dostawach prądu. Wynika to z tego, że znajduje się tam wiele urządzeń służących do ratowania ludzkiego życia, które muszą być podłączone do prądu przez całą dobę. Podobnie wygląda sprawa z urządzeniami znajdującymi się na sali operacyjnej. One mogą potrzebować stabilnego zasilania dosłownie w każdej chwili.

Dla bezpieczeństwa zdrowia i życia pacjentów, ponad wszelką wątpliwość warto rozważyć tego typu rozwiązanie.

Kolejnym argumentem jest kwestia ekonomiczna. Sytuacja polskiej służby zdrowia nie jest łatwa. Często słyszymy o tym, że pozostaje skrajnie niedofinansowana. Szpitale szukają oszczędności gdzie się da. O wiele lepsza jest sytuacja, kiedy oszczędza się na kosztach energii niż kiedy oszczędza się na pacjentach.

Ostatnim aspektem jest ekologia. Wypada, żeby miejsce, w którym codziennie walczy się o zdrowie i życie ludzkie również stosowały procedury, które nie mają ujemnego wpływu na środowisko i społeczeństwo. Energia słoneczna jest tutaj najbardziej przyjazną alternatywną.

Fotowoltaika znajduje poważne zastosowanie w wielu obszarach. Jednakże to szpitale wydają się być najbardziej naturalnym miejsce dla korzystania z rozwiązań, które oferuje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ