Udogodnienia w domu dla seniora

Wielu Polaków przez całe życie mieszka w jednym miejscu, które daje im poczucie bezpieczeństwa i zapewnia komfort psychiczny. Niestety, wraz z wiekiem ten sam dom staje się mniej przyjazny. Wrogiem każdego seniora stają się płytki, wysokie schody, wanna oraz brak windy. Zauważyłeś, że Twoja mama ma coraz większe problemy z poruszaniem się? A może mieszkasz z seniorem i chcesz mu nieco pomóc w codziennym funkcjonowaniu? W takim razie koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem. Podpowiadamy w nim, jakie udogodnienia w domu przydadzą się seniorom.

Poręcze

Jednym z największych problemów osób starszych są różne schorzenia układu kostnego, które utrudniają im poruszanie się. Nawet niewielkie przeszkody mogą spowodować groźny upadek. Warto więc pomyśleć o zamontowaniu w domu seniora kilku poręczy, które pomogą w codziennych czynnościach. Takie uchwyty przydadzą się zwłaszcza w łazience, gdzie wszechobecna wilgoć sprzyja poślizgnięciom. W sklepach znajdziesz specjalne poręcze ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wanny (dostępne są też schodki z poręczą przydatne, gdy senior ma bardzo głęboką wannę) czy podnoszenie się z sedesu.

Klimatyzacja

Seniorzy bardzo źle znoszą upały. Warto więc zainstalować w ich domu klimatyzację. Pamiętaj jednak, żeby korzystać z usług sprawdzonych, profesjonalnych i rzetelnych firm np. http://klima-pol.com.pl/, bo nieprawidłowo zamontowana i źle używana klimatyzacja może stać się siedliskiem groźnych bakterii i grzybów. Dzięki temu senior będzie mógł czuć się komfortowo nawet wtedy, gdy temperatura dawno przekroczy 30ºC. Mieszkająca z Tobą osoba starsza cierpi na nadciśnienie tętnicze i obawiasz się, że klimatyzacja mogłaby jej zaszkodzić? Bez obaw! Nie ma żadnych przeciwskazań do przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Uczul tylko seniora na prawidłowe ustawienie tego urządzenia – różnica między temperaturą w domu, a temperaturą na dworze nie może być wyższa niż 6ºC!.

Maty antypoślizgowe

Z wiekiem łazienka staje się najbardziej znienawidzonym pomieszczeniem. Nie dość, że zazwyczaj jest bardzo mała, to jeszcze panuje w niej wilgoć, która sprzyja poślizgnięciom. Warto więc zainwestować w niej maty antypoślizgowe, które zmniejszą ryzyko upadków. W sklepach medycznych znajdziesz bardzo duży wybór mat. Tobie potrzebne będą przede wszystkim te do wanny lub prysznica oraz na kafelki – koło toalety, wanny i umywalki.

Dobre oświetlenie

Pamiętaj, że wraz z wiekiem wzrok jest coraz słabszy, dlatego podstawą w mieszkaniu każdego seniora jest dobre oświetlenie. Postaw na lampki – to oszczędność, bo nawet gdy osoba starsza zapomni o zgaszeniu światła, to im mniejsza żarówka, tym mniejsze zużycie prądu, a tym samym mniejszy rachunek. Do tego, dobre żarówki w lampce ułatwią czytanie książek i gazet oraz oglądanie telewizji. Dodatkowym atutem jest też to, że nie drażnią (tak jak większe światło osób) borykających się z problemami oczu, np. z jaskrą.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ