Jak wybrać doniczki do domu i na balkon?

Nie każdy z nas ma możliwość posiadania własnego ogrodu. Jednak w większości lubimy integrować się z naturą, dlatego chcemy także zapraszać ją do naszych mieszkań. Widok zielonych listków wpływa relaksująco na nas i nasze skołatane nerwy. Po za tym rośliny, nawet doniczkowe, pełnią w otoczeniu wiele ważnych funkcji. Dlatego warto jest wykorzystywać roślinność do aranżacji mieszkań i balkonów. Aby zapewnić naszym zielonym przyjaciołom dobre warunki wzrostu i rozwoju, a także uczynić z nich atrakcyjną ( i modną) dekorację wnętrza, musimy wybrać najlepsze donice. Jak to zrobić? na co zwrócić uwagę, kupując donice do domu lub na balkon? w poniższym artykule doradzamy jak wybrać najlepsze donice. Zapraszamy do lektury.

Wpływ roślin na otoczenie:

 • oczyszczają powietrze, natleniają je i są zielonymi płucami mieszkania,
 • zwiększają wilgotność powietrza,
 • niektóre mają zdolność pochłaniania szkodliwych substancji, łagodzenia negatywnych skutków oddziaływania na nas otoczenia( np. promieniowania wydzielanego przez sprzęty elektryczne)
 • kolor zielony wpływa kojąco i uspokajająco,
 • możemy hodować rośliny o specjalnych właściwościach zdrowotnych – zioła – do celów kulinarnych, aloes –do celów kosmetycznych,

Jak wybrać najlepsze donice?

Aby wybrać najlepsze donice musimy zwrócić uwagę na kilka elementów, takich jak:

 1. tworzywo, z jakiego są wykonane – w zależności od zastosowanego tworzywa, donice zyskują różny wygląd oraz różne właściwości. Niektóre materiały sa odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne, inne lepiej znoszą negatywny wpływ czynników zewnętrznych – takich jak wilgoć, wahania temperatur czy słońce.
 2. pielęgnacja – Różnorodne materiały wymagają także zróżnicowanej pielęgnacji czy czyszczenia. Dlatego przed zakupem musimy zorientować się, po pierwsze : gdzie chcemy ustawić donice? na zewnątrz czy w mieszkaniu. Od tego zależy jakie czynniki będą na nie oddziaływać. Po drugie, do czego mają pasować? jaki jest styl otoczenia, jakie barwy i tworzywa dominują. Po trzecie, ile mam czasu na ich czyszczenie czy pielęgnację – czy mogę i chcę poświęcać na to kilka godzin czy kilka minut tygodniowo.
 3. wielkość i kształt – od których zależy w jaki sposób będą mogły być ustawione i skomponowane z otoczeniem. Najlepiej wybierać proste kształty, jak kwadraty czy prostokąty, które łatwo zestawia się z innymi elementami. Donice okrągłe wymagają trochę więcej miejsca. Zanim kupimy donice, musimy oszacować, zmierzyć ile miejsca mamy na ich ustawnie, jakie będą tu najlepiej wyglądały, tak aby nie były zbyt małe ani zbyt duże.

Producenci oferują nam również duży wybór dodatkowych elementów wyposażenia donic, które mają za zadanie ułatwić nam hodowlę roślin lub uczynić z donic atrakcyjniejsze elementy wyposażenia. Do wyboru mamy takie udogodnienia jak:

 • system nawadniania- doceniany szczególnie przez osoby, które muszą często wyjeżdżać lub takie, które po prostu zapominają o regularnym podlewaniu roślin. Donice z systemem nawadniania zbudowane są z kilku elementów: osłony donicy, wkładu wewnętrznego, wskaźnika nawodnienia. Przestrzeń pomiędzy mniejszym wkładem, a większą osłona wypełnia się wodą, pomiędzy tymi dwoma elementami istnieją kanaliki, poprzez które roślina może sobie swobodnie pobierać wodę, w takiej ilości jaką potrzebuje. Donice z systemem nawadniania możemy wypełnić wodą, która wystarczy nawet na kilka tygodni. Dzięki temu nasze rośliny rosną tak pięknie, jak w naturze, a my nie musimy się martwić o ich podlewanie.
 • donice podświetlane – jest to bardzo modny i funkcjonalny dodatek, do każdego wyjątkowego wnętrza, niezależnie czy myślimy o balkonie czy omieszkaniu. Donice takie, poza oczywista funkcją pojemnika na rośliny, są wyposażone w system oświetleniowy, dlatego też mogą spełniać funkcję doświetlenia otoczenia. Będzie to na pewno oryginalny i unikatowy gadżet, który zwróci na siebie uwagę każdego gościa.
 • wymienne wkłady – podobnie jak w systemie nawadniania, istnieje tu osłona i wkład wewnętrzny, jednak w tym wypadku ma on za zadanie ułatwiać nam szybką zmianę aranżacji wnętrza. Łatwo i szybko, możemy zamienić kompozycje roślinne, ustawione w pokoju i kuchni, albo całkowicie zmienić rośliny, wsadzając tam nowe. Wyciągane wkłady zagwarantują nam ochronę przed nudą monotonnością.
 • kółka –są elementem niedocenianymi, jednak, zwłaszcza przy donicach o dużych wymiarach, to niezbędny dodatek. Aby sprawnie i łatwo przesunąć donicę, w celu zmiany aranżacji, posprzątania pod nią, lub gdy nam coś pod nią upadnie, kółka są niezbędne. Duża masa lub wymiar donicy mogą utrudniać ich funkcjonowanie. Zestaw kółek ułatwia nam sprawne przesuwanie i przestawianie donicy.

Donice pomogą nam stworzyć namiastkę zielonej oazy w mieszkaniu lub na balkonie, dlatego warto jest wybierać takie modele, których zakupu jesteśmy pewni. Korzystajmy z dostępnych udogodnień, wybierajmy modne i funkcjonalne modele. To gwarancja satysfakcji z użytkowania! która pozwoli nam stworzyć własny, zielony raj. Na doniczkowe zakupy zapraszamy tu : http://ogrodolandia.pl/donice-ogrodowe

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ