Specyfika i zastosowanie zagęszczarek do gruntu

0
1154

Firmy świadczące usługi budowlane, którym zależy na jak najwyższej jakości oferowanych usług, powinny dysponować także najlepszym sprzętem. Niezbędne okazują się między innymi zagęszczarki do gruntu. Te maszyny ważące od 20 do nawet 300 kg służą do zagęszczania gruntu poprzez generowanie wibracji o dużym natężeniu, które sprawiają, że grunt pod ścieżkę rowerową czy ułożenie kostki brukowej staje się twardszy i pozbawiony pustych przestrzeni. Na rynku znajdują się setki mniej lub bardziej udanych konstrukcji, dlatego wybór optymalnego modelu nie zawsze jest szybki i prosty. Aby jednak go dokonać, warto zapoznać się z wszelkimi szczegółami technicznymi na temat zagęszczarek.

Do czego służą i jak działają zagęszczarki do gruntu?

Zagęszczarki działają na dość prostej zasadzie, otóż w metalowej konstrukcji opartej na profilach znajduje się dość mocny silnik spalinowy, przeważnie diesla, który generuje wibracje przenoszone bezpośrednio na płytę roboczą znajdującą się w dolnej części urządzenia. To właśnie płyta ma bezpośredni kontakt z podłożem, dlatego powinna charakteryzować się jak najwyższą jakością i optymalną wielkością. Zbyt duża płyta zwiększa wydajność pracy kosztem mniejszej manewrowalności, a zbyt małe płyty mogą spowolnić pracę, lecz umożliwiają dokonywanie korekcji toru jazdy nawet w ciasnych korytarzach. Poszczególne modele różnią się także wagą. Egzemplarze zagęszczarek o wadze oscylującej wokół 20 kg są przeznaczone do prac powierzchownych, z kolei warianty o masie przekraczającej 300 kg projektuje się do prac, w których główną rolę odgrywa bezpieczeństwo i trwałość zrealizowanych usług, np. podczas prac drogowych. Modele każdego typu znajdują się w sklepie Norwit.pl – https://norwit.pl/34-zageszczarki-gruntu.

Podstawowe parametry zagęszczarek do gruntu

Zagęszczarki do gruntu różnią się między innymi sposobem ich prowadzenia, dlatego dzielą się na modele jednokierunkowe i rewersyjne, znane także jako dwukierunkowe lub nawrotne. Zagęszczarki jednokierunkowe mogą pracować wyłącznie w jednym kierunku – na wprost, dlatego do wykonania nawrotu wymagają dużej ilości wolnej przestrzeni. Są szczególnie polecane do prac na dużych przestrzeniach otwartych. Z kolei zagęszczarki rewersyjne mogą pracować zarówno na wprost, jak i do tyłu, dlatego sprawdza się doskonale w ciasnych korytarzach lub alejkach, gdzie nie da się zawrócić modelem jednokierunkowym.

Kolejną różnicą pomiędzy poszczególnymi zagęszczarkami jest ich budowa, która dzieli się na modele stopowe oraz płytowe. Egzemplarze stopowe, znane także jako ubijaki lub skoczki, są przeznaczone do pracy na najmniejszych powierzchniach, a ich dużą zaletą jest mobilność. Z kolei modele oparte na płycie roboczej są stabilne i przeznaczone do wielogodzinnej pracy na największych przestrzeniach.

Warto także zwrócić uwagę na głębokość zagęszczania, która jest wypadkową mocy silnika zastosowanego w urządzeniu, wielkości płyty roboczej oraz masy całej maszyny. Wraz ze wzrostem tego parametru maleje ilość pracy niezbędnej do ubicia danej powierzchni. Zwróć także uwagę na głośność, szczególnie gdy wykonujesz prace blisko miejsc zamieszkania, a także na dostępność części zamiennych czy na markę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ