Do czego służy nitownica? Zastosowanie nitownic

0
473

Nitownica jest urządzeniem o bardzo szerokim zastosowaniu. Można jej używać zarówno do majsterkowania w zaciszu własnego domu, jak i wykonywania prac na placu budowy. Do czego służy nitownica i jakie znajduje zastosowanie? Z naszego artykułu dowiesz się, jakich zespoleń można dokonać przy jej pomocy.

Do czego służy nitownica?

Zastanawiasz się, do czego służy nitownica i jakie jest jej zastosowanie? Nitownica to urządzenie dosyć proste w obsłudze, które służy do trwałego łączenia elementów z różnych materiałów — najczęściej wykonanych z metalu, skóry lub tworzywa sztucznego. Zespolenia dokonuje się przy pomocy drobnych elementów zwanych nitami.

W zależności od zastosowania oraz potrzeb nitownice można podzielić na urządzenia obsługiwane siłą rąk, zasilane sprężonym powietrzem lub posiadające akumulator. Wysokiej jakości nitownice ręczne, pneumatyczne i akumulatorowe znajdziesz w sklepie Incop, dzięki temu dostosujesz sprzęt do rodzaju wykonywanych prac.

Jak działa nitownica? W przypadku nitownicy ręcznej należy umieścić nity lub nitonakrętki we wcześniej przygotowanych otworach, a następnie używając siły rąk, zacisnąć ich końce. Natomiast wykorzystując nitownicę pneumatyczną lub akumulatorową, wystarczy włożyć nity do urządzenia i zwalniając jego spust, umieścić nity w wywierconych otworach. W ten sposób trwale połączą one ze sobą elementy materiału.

Zastosowanie nitownicy do wykonywania prac budowlanych

W budownictwie najczęściej wykorzystuje się nitownice akumulatorowe, które pozwalają wykonać wiele zespoleń w stosunku krótkim czasie bez konieczności używania dużej siły oraz podłączenia narzędzia do urządzenia ze sprężonym powietrzem. Czasami w tej branży do wykonywania prostych zespoleń używa się również nitownic ręcznych. Zapewniają one większą precyzję i pozwalają na dowolne manewrowanie ułożeniem nitownicy.

Jakie zastosowanie ma nitownica w budownictwie? Elementy, które można połączyć przy pomocy nitownicy na nitonakrętki lub nity zrywalne to wsporniki, dźwigary, taśmowniki, wiązary czy też kształtowniki stalowe. Świetnie sprawdzi się także podczas tworzenia zespoleń konstrukcji przestrzennych, takich jak stelaże, obudowy oraz osłony.

Zastosowanie nitownicy w przemyśle produkcyjnym

W przemyśle znajdują zastosowanie nitownice pneumatyczne. Używanie tego rodzaju sprzętu nie wymaga trzymania nitu podczas wykonywania pracy, co jest niezwykle wygodne i umożliwia szybkie wykonanie wielu zespoleń. Do łączenia jakich elementów wykorzystuje się nitownicę w przemyśle? Przy jej pomocy dokonuje się zespoleń blachy, elementów konstrukcyjnych maszyn, skóry oraz części wykonanych z tworzywa sztucznego.

Zastosowanie nitownicy podczas wykonywania prac domowych

Nitownica ręczna jest również przydatnym narzędziem podczas wykonywania prac remontowych w domu oraz majsterkowania w garażu. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy należy dokonać prostych napraw galanterii skórzanej — np. zepsutej torebki lub paska do spodni.

Zastosowanie nitownicy do wykonywania prac modelarskich i artystycznych

Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie nitownica? Nitownice ręczne są wykorzystywane do wykonywania prac modelarskich i artystycznych. Często nazywa się je oczkowicami i używa podczas łączenia elementów z kartonu, filcu lub papieru.

Nitownice mają bardzo szerokie możliwości zastosowania. Używa się ich zarówno na placu budowy, w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ