Styczeń w ogrodzie

W styczni wielu z nas myśli jeszcze o minionych świętach oraz wyjazdach na narty, a zapomina o tym, co można zrobić wokół własnego domu. A tak naprawdę styczeń w ogrodzie to naprawdę ważny czas! Dzięki temu, że już wcześnie zaczniesz przygotowywać glebę i myśleć nad uprawami uzyskasz najlepsze plony oraz najpiękniejsze kwiaty w okolicy. Możesz na przykład zacząć od bielenia pni swoich drzewek owocowych.

Jak zaopiekować się roślinami ozdobnymi?

Styczeń to jeden z najzimniejszych miesięcy w roku i Twojej szczególnej troski będą wymagały ozdobne rośliny. Jeśli spadł śnieg, warto strzepać go z listków, aby gałęzie nie połamały się pod jego ciężarem. Gdy słyszysz, że zbliżają się mocne mrozy, powinieneś osłonić co wrażliwsze okazy. W tym celu możesz wykorzystać słomę lub agrowłókninę. Tu pomocny okaże się ogrodniczy sklep internetowy, w którym na pewno ją znajdziesz. Już osłoniłeś rośliny? Regularnie sprawdzaj, czy wiatr przypadkiem nie przemieścił ochronek. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej zera, warto podlać rośliny wiecznie zielone, takie jak tuje czy jałowce, szczególnie gdy mimo zimna od dłuższego czasu nie padało.

Uważaj, aby nie połamać trawnika!

Co prawda w styczniu trawa niemal nie rośnie zbyt sprawnie, w związku z czym nawet nie masz co próbować jej sadzić. Jeśli jednak akurat przyszedł mróz, unikaj chodzenia po niej, o ile to jest tylko możliwe. Zmarznięte pędy łatwo połamać, przez co wiosną trawnik będzie potrzebował więcej czasu, aby uzyskać swój wspaniały, bogaty wygląd. Nie posiadasz żadnych innych roślin? Styczeń w ogrodzie może polegać więc na unikaniu tej przestrzeni. Pamiętaj także, aby nie odśnieżać trawnika. Śnieg stanowi warstwę ochronną przed mrozem i dzięki niemu roślina nie zmarznie. To samo z resztą dotyczy się roślin ozdobnych: odśnieżamy jedynie ich delikatne elementy! Pozostałe niech pozostaną przykryte.

Zaopiekuj się drzewkami owocowymi już teraz

To w styczniu należy bielić drzewka wapnem, co pomoże osłonić je przed mrozami. Dzięki temu kora roślin nie będzie pękać, a to sprawi, że będą po prostu zdrowsze. To też jest dobry czas, aby zrobić ogólny przegląd drzew. Które są stare i do wycięcia? Które potrzebują przycięcia gałęzi? Jeśli mamy niewielkie egzemplarze, a w okolicy posiadamy np. las, warto odwiedzić ogrodniczy sklep internetowy i zakupić osłonki na kory. One skutecznie osłonią nasze drzewka przed ząbkami dzikich stworzeń. W sytuacji, w której temperatura wynosi powyżej 5°C, a posiadasz brzoskwinie, możesz przeprowadzić oprysk przeciwko kędzierzawości liści.

Pierwsze zbiory już w styczniu są możliwe!

Niektóre rośliny, takie jak pory czy roszpunka są odporne na mrozy, dlatego jeśli je posadziliśmy wcześniej, być może już na początku roku będziemy mogli je zebrać. Gdy dopiero chcesz zacząć sadzić warzywa, pomyśl nad tunelem foliowym, bo wysiewy w nim można zacząć właśnie w styczniu. Dzięki niemu będziesz mógł cieszyć się świeżymi warzywami aż od bardzo wczesnej wiosny po późną jesień (październik-listopad).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ