Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną do pomieszczeń w których promieni słonecznych jest jak na przysłowiowe lekarstwo. To także znakomity wybór dla osób, którym zależy na mało wymagających kwiatach. Aby jednak móc długo się nim cieszyć, a tym samym zapewnić mu zdrowie kwitnięcie trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Jakich? Podpowiadamy.
Zamiokulkas zamiolistny – kilka słów o uprawie
W naturalnych warunkach zamiokulkas występuje w klimacie podrównikowym suchym, który panuje w Tanzanii oraz na Zanzibarze. Tamtejsze lato zapewnia mu wilgotne powietrze, natomiast zimą suche zwrotnikowe. Z uwagi na to, że pora sucha trwa nawet 10 miesięcy zamiokulkas musi nagromadzić w swoich mięsistych liściach odpowiednią ilość zapasów. Te wyrastają z podziemnego bulwiastego kłącza, w którym również dochodzi do magazynowania. Nic więc dziwnego, że w warunkach domowych nie wymaga częstego podlewania, a w nich pojawił się stosunkowo niedawno.
Zamiokulkas w przestrzeniach mieszkalnych nie jest jeszcze aż tak bardzo popularny, ale sukcesywnie się to zmienia. Na tle innych roślin wyróżnia go przede wszystkim to, że w zdecydowanie większym stopniu od nich jest on odporny na działanie wszelkich niekorzystnych warunków uprawy.
Zamiokulkas pielęgnacja
Mówiąc o zamiokulkas pielęgnacja musimy przygotować się na zainwestowanie w odpowiednie podłoże. W praktyce powinno mieć ono odczyn lekko kwaśny, który utrzymuje się w granicach pH 5,5-6,5. Koniecznie zadbajmy o to, aby było ono żyzne, a ponadto przepuszczalne. Zwróćmy także uwagę na to czy jest próchnicze. Można więc z powodzeniem kupić substrat torfowy, który będzie wymieszany z piaskiem.
Nie bez znaczenia pozostaje także inwestycja w dobrą donicę. Dobra mówiąc o zamiokulkasie oznacza przede wszystkim duża. Dlaczego? Chodzi o to, aby kwiat miał odpowiednią ilość miejsca na ulokowanie swojego rozbudowanego systemu korzeniowego wraz z grubymi kłączami, a tym samym, rozrostu. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia jej kształtu. Za najbardziej optymalny uznawany jest płaski.
W jakim miejscu najlepiej czuje się zamiokulkas? Warto, aby zapewnić mu półcieniste, albo nawet cieniste, gdzieś w głębi pomieszczenia. Pamiętajmy o tym, że kwiat jest naprawdę bardzo mało wymagający jeśli chodzi o dostęp do światła, więc idealnie sprawdzi się nawet w mieszkaniach w których jest go niewiele. Zdecydowanie bardziej możemy mu zaszkodzić, jeśli wystawimy go na zbyt ostre słońce.
Jak podlewać tą roślinę? Z uwagi na fakt, że wykazuje ona zdolność gromadzenia wody, musimy dostarczać mu ją dość ostrożnie. Warto ją podlać dopiero wtedy, kiedy podłoże będzie lekko przeschnięte. Pamiętajmy o zastosowaniu takiej o temperaturze pokojowej, najlepiej odstałej.
Zamiokulkas – choroby
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem na drodze do rozpoczęcia przygody uprawą zamiokulkasa jest jego zakup ze sprawdzonego źródła. To ważne, jeśli chcemy mieć pewność, że wprowadzamy do domu zdrową roślinę. Korzystajmy więc z usług dobrych sklepów, takich jak Plants & Pots. Wśród najczęstszych chorób wymienia się takie jak zgnilizny oraz fytoftoroza.