Nieszczelność tarasu może być wywołana wieloma czynnikami. Jest to miejsce szczególnie narażone na wpływ czynników zewnętrznych, jak zmienne warunki pogodowe, wilgoć, deszcz, śnieg czy promieniowanie UV. Skutkiem jest nierzadko uszkodzenie warstwy hydroizolacyjnej tarasu, co przekłada się na jego nieszczelność. Inną przyczyną jest niewłaściwe położenie płytek bądź też osiadanie budynku. Przeciekający taras wywołuje powstawanie korozji na stali zbrojeniowej, co przekłada się w późniejszym czasie na pękanie betonu.

Chcąc  uniknąć szkód, należy odpowiednio uszczelnić konstrukcję, do czego niezbędna jest izolacja tarasów. Wykonujemy ją już na etapie jego budowy, a także w przypadku przeciekającego tarasu natychmiast, kiedy dostrzeżemy problem.

Izolacja tarasów na dwa sposoby

Istnieją dwie możliwości zatrzymania penetracji wody przez betonową podłogę. Pierwszą z nich jest nałożenie specjalnej wodoszczelnej powłoki na posadzkę tarasu. Taka izolacja tarasów jest dostępna m.in. w sklepie internetowym Noxan.pl . To bezspoinowa powłoka o wysokiej elastyczności, odporności na promieniowanie słoneczne, śnieg, deszcz czy ekstremalne obciążenia termiczne.

Drugą opcją jest zastosowanie uszczelnienia pod istniejącą już posadzkę. To jednak wymaga znacznie bardziej wymagających prac, ponieważ posadzkę należy wcześniej usunąć, po czym nakładane jest wodoodporne pokrycie, np. bitumiczna folia. Od nowa nakładamy beton i pokrywamy taras płytkami. Z tego powodu pierwsza izolacja tarasów jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem i zapewniającym większą skutecznością przy mniejszym nakładzie pracy.

Izolacja tarasów – system nawierzchniowy

W jaki sposób zatem uszczelnić taras, korzystając z pierwszej przedstawionej metody – systemu nawierzchniowego? W pierwszej kolejności należy przygotować powierzchnię do właściwych prac. Pozbywamy się z niej luźnych elementów oraz oczyszczamy z kurzu. Jeżeli na taras położony został beton lub wylewka samopoziomująca, należy również usunąć mleczko cementowe. Odtłuszczamy podłoże, a także myjemy powierzchnię najlepiej wodą z delikatnym detergentem.

Izolacja tarasów musi być wykonywana na suchej powierzchni, dlatego powinniśmy pozwolić jej dokładnie wyschnąć. Następnie nakładamy włókninę wzmacniającą, co pozwoli nam uzyskać po nałożeniu produktu uszczelniającego jednolitą oraz nierozerwalną membranę. W miejscu styku oraz przy barierce włókninę trzeba odpowiednio wywinąć. Pamiętaj, aby rozłożyć ją równo i dopasować tak, aby idealnie przylegała do podłoża. Nie mogą tworzyć się żadne fałdy i nierówności.

Przechodzimy do właściwego etapu izolacji tarasów. Aplikujemy masę uszczelniającą z wykorzystaniem wałka lub pędzla. Pierwsza warstwa służy do wklejenia siatki do podłoża, dlatego jej nałożenie zajmuje najwięcej czasu. Ważne jest, aby produkt rozcieńczyć z wodą, co poprawi przyczepność powłoki. 20% powinna stanowić woda w mieszaninie przy nakładaniu masy na podłoże wykonane z terakoty, gresu, wylewki samopoziomującej i płytek. O połowę mniej wody dodajemy, jeżeli mamy do czynienia z płytami OSB, lekko chłonnym betonem i papą. Kolejne warstwy nakładamy już szybciej, jednak tym razem nie rozcieńczamy produktu z wodą. Dopiero podczas aplikacji ostatniej warstwy polecamy dodanie 10% wody.

Ostatni etap stanowi nałożenie warstwy nawierzchniowej, może być to farba jednoskładnikowa lub dwuskładnikowy lakier poliuretanowy.

Dobra izolacja tarasów jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala uniknąć bardziej kosztownych prac w przyszłości, dlatego należy o nią zadbać już na etapie ich budowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ