Pożywienie dla żółwi wodno-lądowych

Żółwie to urocze gady, które coraz większa liczba osób hoduje w swoich domach. Są bardzo łatwe w utrzymaniu i nie wymagają intensywnej opieki, co przekłada się na ich popularność. Warto jednak pamiętać, że bardzo ważna role w ich życiu odgrywa nie tylko właściwe terrarium, ale również pokarm. Czym zatem można karmić żółwie wodno-lądowe?

Żółwie wodno-lądowe, czyli drapieżniki

Warto zacząć od zastanowienia się, jakim typem zwierzęcia są żółwie wodno-lądowe. Ich charakterystyka ma bowiem ogromny wpływ na to, jak się odżywiają w swoim naturalnym środowisku, a zatem również – czego będą wymagały od właścicieli, którzy zdecydowali się na trzymanie ich w domu.

Najważniejsza ich cecha to drapieżność. Żółwie wodno-lądowe w swoim naturalnym środowisku nie gardzą polowaniem, a co za tym idzie, mięsem. Dlatego też nie może zabraknąć go w ich codziennych posiłkach. Oprócz tego chętnie sięgają po rośliny, jednak głównie wodne, dlatego warto pamiętać o podawaniu im właśnie takiego pokarmu.

Wapń najważniejszy dla żółwi

Karmiąc żółwia i wybierając dla niego najbardziej odpowiedni pokarm, należy zwrócić uwagę na to, aby był bogaty w wapń. Jest to niezbędny składnik diety, który wpływa na stan kości i pancerza, a zatem na całościową kondycję i zdrowie naszego pupila.

Gdzie można znaleźć dużo wapnia? Oprócz stosowania specjalnych kostek, które suplementują zwierzęta, należy przede wszystkim skorzystać z odpowiedniego pokarmu, który jest bogaty w ten pierwiastek. Należą do niego przede wszystkim małże, ślimaki, drobne skorupiaki takie jak krewetki, a także ryby, podawane wraz ze szkieletem. Żółwie nie pogardzą także kijankami, konikami polnymi czy kalmarami.

W diecie żółwi wodno-lądowych należy z kolei unikać mięsa ptaków i ssaków, gdyż jest zbyt ciężkie i może zaszkodzić gadom.

Roślinność

Niemniej ważnym składnikiem diety żółwi jest roślinność. Jak już wspomnieliśmy, warto sięgnąć po tę, która występuje naturalnie w ich środowisku. Należy do niej rzęsa wodna, mniszek lekarski, babka lancetowata, moczarka oraz koniczyna. Wszystkie powinny być jednak zbierane z miejsc, w których oddalone są od dróg i pochodzących z miast zanieczyszczeń.

Z kolei sałata, wiele owoców i warzyw spotykanych każdego dnia w naszym otoczeniu nie nadaje się dla żółwi i może im zaszkodzić. Lepiej zrezygnować z tych produktów.

Gammarus – bogaty pokarm uzupełniający

Dobrym wyborem dla żółwi będzie także gammarus, czyli kiełż zdrojowy. Ten mały skorupiak jest bogatym źródłem mikro- i makroelementów, w tym wapnia, a także chityny i betakaroten. Są dwa składniki, które dobroczynnie wpływają na kondycję żółwi. Pierwszy z nich bierze udział w wielu procesach fizjologicznych, a jednocześnie wpływa na ładne wybarwienie zwierzęcia. Chityna z kolei poprawia pracę układu pokarmowego zwierzęcia i chroni je przed zaparciami. Jest niezbędnym składnikiem diety, który bez wątpienia pozytywnie wpłynie na gady.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ