Posadzka w garażu – najlepsze rozwiązania

Podłoga w garażu musi być przede wszystkim wytrzymała. Ma być odporna nie tylko na duży ciężar, bo przecież do garażu wjeżdża się samochodem o wadze co najmniej kilku ton. Ma być też w pełni odporna na czynniki, takie jak woda czy mróz. Co więcej, warto wybierać taki typ wylewki, który będzie odporny na zabrudzenia, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i będzie łatwy w utrzymaniu czystości. Przedstawiamy te, które są najczęściej stosowane w tego rodzaju pomieszczeniach.

Podłoga w garażu – charakterystyka

Podłoga w pomieszczeniu, takim jak garaż układana jest najczęściej na gruncie rodzimym, czyli wylewce betonowej. Niezbyt sprawdzą się w tym przypadku panele ani parkiet. Nieodpowiednia też będzie wykładzina. Przede wszystkim są to materiały mało odporne na czynniki zewnętrzne, nie będą też łatwe w utrzymaniu ani trwałe. Garaż wymaga podłogi w pełni wytrzymałej. Nie należy pozostawiać też surowego betonu. Po pierwsze nie wygląda on estetycznie, po drugie nie jest w pełni odporny na korozje. Po kilku latach użytkowania może pękać, mogą pojawiać się na nim ubytki. Najlepiej wybierać więc podłoże, które z miejsca stanie się posadzką. Na szczęście do wyboru mamy co najmniej kilka ciekawych rozwiązań.

Najlepsze wylewki do garażu

Ogromną popularnością cieszą się dzisiaj posadzki żywiczne. Ich układanie jest stosunkowo proste i przy odrobinie umiejętności technicznych bez problemu można takową stworzyć samodzielnie – nakłada się je specjalną pacą albo pędzlem. Posadzka żywiczna jest idealnie gładka i twarda, w pełni odporna na mróz, wilgoć, ciężar. Jest też łatwa w utrzymaniu czystości, a dobrze położona, posłuży co najmniej kilkanaście lat. Co ciekawe, posadzki żywiczne, zresztą tak samo, jak posadzki epoksydowe są antypoślizgowe. Właśnie na takich parametrach powinno zależeć właścicielom garaży użytkowych. Pamiętajmy również, że te mogą wyglądać niezwykle okazale, niczym posadzki dekoracyjne. Można je barwić na dowolny kolor dodawać drobinki albo piasek kwarcowy, które odbijając się w świetle, dają jasną poświatę.

W garażu sprawdzi się również kostka betonowa, którą można malować i koniecznie trzeba impregnować raz na kilka lat specjalnym środkiem zabezpieczającym. Świetnie sprawdzają się w tym celu farby do betonu, dokładnie takie, które zabezpieczają też posadzki przemysłowe.

Jeszcze inne rozwiązanie to płytki ceramiczne. Do garażu należy wybierać te mrozoodporne i nieścieralne. Klasa ich twardości to minimum 5-6 w skali Mohsa. Tylko takie posłużą w garażu przez wiele lat.

Impregnacja

Bez względu na rodzaj wylewki czy materiałów wykorzystanych do ułożenia posadzki w garażu, te wymagają od właściciela takiego pomieszczenia przeprowadzania cyklicznych impregnacji. Dzięki temu podłoga będzie służyć przez wiele lat. Nawet najtrwalsze wylewki przemysłowe wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. W tym celu raz na 2-3 lata należy potraktować je dedykowanymi impregnatami: olejami, farbami, lakierami, których właściwości wzmacniają podłogę i uodparniają ją na korozję.

[Głosów:10    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ