instalacja wodno-kanalizacyjna

Etap planowania instalacji wodno-kanalizacyjnej nie cieszy się szczególną sympatią. Nie da się ukryć, że jest mało on ekscytujący, a do tego bez specjalistycznej wiedzy na ten temat w dużej mierze musimy zdawać się podczas niego na wsparcie specjalistów. Jest kilka rzeczy, o których zdecydowanie powinniśmy w tym czasie pamiętać, aby móc cieszyć się sprawną, wytrzymałą i bezpieczną instalacją przez długie lata. W takim razie czego należy unikać, a na co zwrócić szczególną uwagę podczas planowania instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Korzystanie z kiepskich materiałów nie popłaca

Instalacja wodno-kanalizacyjna nie jest czymś, co widać na pierwszy rzut oka i zachwyca naszych gości, jak chociażby eleganckie meble czy dekoracje. Jednak to bez niej nie możemy się obejść, tak więc nie powinniśmy na niej zanadto oszczędzać czy podchodzić do jej planowania bez żadnego przemyślenia.

Decydując się na kiepskiej jakości materiały, ryzykujemy nieprzyjemnymi i kosztownymi awariami oraz usterkami. Dla osób, które nie mają wykształcenia technicznego (czy też praktycznego doświadczenia), tanie, niesprawdzone materiały mogą wydawać się bardzo podobne do tych lepszej jakości, ale w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a w ich parametrach występują duże rozbieżności.

Kluczowe są przede wszystkim dobre rury preizolowane pex. Ważne jest, aby były one wytrzymałe, giętkie i bezpieczne. Niskiej jakości rury są nie tylko podatne na awarie, ale także trudne w instalacji z uwagi na małą giętkość. Nie mówiąc już o potencjalnym ryzyku związanym z brakiem odpowiednich atestów.

Rury należy kupować jedynie od sprawdzonych, doświadczonych producentów, na przykład tutaj: https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/.  Oszczędzimy sobie w ten sposób wiele potencjalnego stresu, nerwów i dodatkowych wydatków związanych z naprawianiem ewentualnych awarii spowodowanych kiepską jakością rur.

Równie dużą uwagę powinniśmy przyłożyć do wyboru wykonawcy. Samodzielne montowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej przy braku odpowiedniej wiedzy bądź doświadczenia lub korzystanie z usług pierwszej lepszej firmy, na którą natrafimy, może się źle dla nas skończyć.

Nie tylko dlatego, że potencjalnie przepłacimy, ale również z powodu ryzyka, że instalacja zostanie źle wykonana i nie będzie funkcjonować prawidłowo. Dlatego też mądrym pomysłem może być zapoznanie się z wiarygodnymi opiniami odnośnie do danego wykonawcy bądź zapytanie znajomych i rodzinę o rekomendację.

Wystrój należy dostosować do instalacji, a nie odwrotnie

Jak wspomniano powyżej, dobra instalacja wodno-kanalizacyjna jest bardziej istotna, przynajmniej pod względem naszego bezpieczeństwa, niż wystrój. Warto również wspomnieć o tym, że jeśli w pierwszej kolejności będziemy planować, jak umeblujemy i urządzimy mieszkanie, a dopiero potem zajmiemy się planowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej, mogą nas spotkać przykre niespodzianki.

Jest szansa, że budowa optymalnej instalacji będzie wymagała dokonania zmian, które zakłócą naszą wizję. Dlatego też powinniśmy dostosować wystrój do instalacji, a nie starać się na siłę pogodzić ją ze swoimi planami odnośnie do wystroju. Strategicznie rozmieszczając zlewozmywak, pralkę i zmywarkę ograniczymy ilość potrzebnych rur i zajmowanego przez nie miejsca, ale nie da się ukryć, że może to w pewien sposób hamować nasze zapędy dekoratorskie. Na dłuższą metę będzie to jednak najlepsze wyjście, zarówno pod względem finansowym, jak i wydajnościowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ