Rozwiązania technologiczne dla budowy i kontroli jakości dróg i powierzchni drogowych

Budowa i kontrola jakości dróg to zadanie specjalistyczne, którego wykonanie wymaga dostępu do określonej technologii. Bez jej użycia, nie będziemy w stanie ocenić jakości i precyzji wykonania powierzchni asfaltowej, a także wielu innych istotnych aspektów związanych z ich budową i użytkowaniem. Dlatego, w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu jakości, warto korzystać z rozwiązań dedykowanych właśnie dla tej gałęzi przemysłu drogowego. Zapraszamy do lektury, w trakcie której przedstawimy i pokrótce omówimy najważniejsze urządzenia stosowane w tym celu.

Urządzenia i sprzęt laboratoryjny w służbie przemysłu drogowego

Nowoczesny sprzęt użytkowany w przemyśle drogowym pozwala na przeprowadzenie różnego rodzaju pomiarów i badań. Stosowany jest zarówno w trakcie budowy dróg, wyznaczania ich przebiegu, a także – podczas kontroli ich jakości. Drogi bowiem podlegają regularnym kontrolom, mającym stwierdzać ich przydatność w użytkowaniu przez kierowców samochodowych oraz bezpieczeństwo.

Ze specjalistycznego sprzętu korzystają więc zarówno pracownicy firm budowlanych, kontrolerzy, jak i członkowie innych służb, odpowiedzialnych za prawidłowe działanie dróg. Sprzęt taki jest wykorzystywany również podczas szkoleń, studiów (na kierunkach takich jak transport, budownictwo) oraz specjalistycznych warsztatów.

Sprzęty używane do kontroli dróg i nawierzchni

Do repertuaru urządzeń stosowanych w celu diagnozy stanu dróg zaliczyć można rozmaite sprzęty.

Do najważniejszych należą laserowe mierniki, pozwalające na zbadanie stanu nawierzchni drogi. Wyposażone są w specjalne kamery, czujniki GPS oraz mierniki dystansu. Dzięki ich zastosowaniu, mamy możliwość sprawdzenia jakości powierzchni drogi na długim odcinku. Mierniki takie diagnozują zarówno pęknięcia rozchodzące się wzdłuż, jak i w poprzek drogi. Najbardziej czułe detektory mierniki pozwalają odkryć pęknięcia o szerokości zaledwie pół milimetra. Ponadto, pomiary wykonane za ich pomocą, wskazują na występujące na powierzchni drogi łaty, nierówności, ubytki.

Innymi urządzeniami wykorzystywanymi w tym celu są koleinomierze. Są to specjalistyczne urządzenia pozwalające na wykrywanie kolein występujących w nawierzchni drogi, a także na określenie ich głębokości i innych istotnych rozmiarów.

Współpracujące z koleinomierzami zagęszczarki używane są do tworzenia symulacji warunków panujących na drodze. W badaniu tym wykorzystuje się specjalnie pobrane próbki.

W badaniach stanu konstrukcji stosuje się najchętniej sprzęty pozwalające na nieinwazyjne zdiagnozowanie ich jakości. W tym celu korzysta się z urządzeń działających metodą ultradźwiękową lub skalometryczną. Badanie takie pozwala oszacować poziom wilgoci danej konstrukcji oraz ocenić potencjalne zagrożenie wystąpienia ubytków i korozji. Do najchętniej stosowanych należą betonoskop, geolokalizator, detektor zbrojenia oraz analizator korozji.

W wymienione wyżej sprzęty (oraz w liczne inne) zaopatrzyć się możesz w sklepie:  Viateco, dostępnym pod adresem: https://viateco.eu/. W jego ofercie znajduje się rozbudowany wybór urządzeń przeznaczonych do wykonywania prac diagnostycznych dróg i innych konstrukcji budowlanych. Z oferty Viateco korzystają zarówno prywatni przedsiębiorcy, jak i duże firmy, odpowiedzialne za realizację olbrzymich projektów drogowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ