Dokarmianie ptaków jest doskonałą okazją do poznania skrzydlatych przyjaciół, przy okazji pomagając ptakom przetrwać krytyczne dla nich zimowe miesiące. Dokarmianie ptaków leży nie tylko w interesie ptaków ale i naszym- chronimy różnorodność biologiczną a także dajemy młodym pokoleniom świetną lekcję biologii.
Karmnik dla ptaków-dlaczego warto.
Pamiętajmy także o tym, że ptaki są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami roślin- my zadbamy o ptaki, a one zadbają o nasz ogród- przekonuje ekspert z Garden Love.
Jak zwabić ptaki do karmnika?
Zazwyczaj nie wiemy jakie ptaki będą odwiedzać nasz karmnik. Wystawienie dużego karmnika dla wszystkich ptaków sprawi, że będę go odwiedzać także duże ptaki, które mogą skutecznie odstraszyć od stołowania się w naszym karmniku te mniejsze. Warto zainwestować w karmnik dla małych ptaków, a większym podawać pożywienie w innym karmniku, zainstalowanym w oddalonym miejscu.
Niezależnie od tego jaki karmnik wybierzemy, ważna jest regularność w podawaniu pożywienia. To klucz do popularności naszego karmnika. Ptaki szybko się przyzwyczajają nie tylko do miejsca ale i do pory, w której pożywienie pojawia się w karmniku. Kiedy na jakiś czas zaprzestaniemy podawania pożywienia, wówczas zapewne poszukują sobie innych stołówek.
Niesłychanie ważne jest także utrzymanie czystości w karmniku. Nie możemy dopuścić do zepsucia się pożywienia, regularne czyszczenie karmnika uchroni ptaki przed chorobotwórczymi pasożytami.
Co wsypać do karmnika dla ptaków?
Im bardziej różnorodne pożywienie podamy ptakom, tym większa szansa, że zaspokoimy potrzeby wszystkich stworzeń potrzebujących dodatkowego pożywienia. W okresie zimowo ptaki potrzebują pokarmu wysokoenergetycznego, o dużej zawartości tłuszczu. Warto więc wybierać specjalne zimowe mieszanki nasion lub kule tłuszczowe, można także wywiesić dla ptaków niesolony boczek lub słoninę. Możemy także samodzielnie wykonać ciasteczka dla ptaków, które nie tylko będą smakowały ptakom ale i będą stanowiły ozdobę ogrodu.
Dla większości małych ptaków idealne będę ziarna słonecznika, możemy także podawać ziarna żyta, pszenicy, prosa i owsa. Nie wszyscy wiedzą, że ptaki uwielbiają jabłka, warto i je wprowadzić do ptasiego menu. Co bardzo ważne, pamiętajmy aby nie podawać ptakom nieświeżego pokarmu a także resztek pieczywa oraz pokarmów solonych.
Karmnik dla ptaków – najciekawsze modele
Wybór karmników na rynku jest bardzo duży. Królują zdecydowanie karmniki na nóżce w kształcie domku. Tego typu karmniki mają wiele zalet, ale my wybraliśmy dla Was oryginalniejsze i ciekawsze modele.
Karmnik do zawieszenia jabłka.
Jak to już zostało powiedziane, ptaki uwielbiają jabłka. Karmnik przystosowany do zawieszenia jabłka chętnie odwiedzą kosy, kwiczoły, droździki a może nawet jemiołuszki. Tego typu karmnik nie jest bardzo zabudowany, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie obserwować jego gości.
Balkonowy karmnik dla ptaków.
Ptaki możecie dokarmiać również w mieście, na swoim balkonie. Zaletą balkonowego karmnika dla ptaków jest to, że posiada daszek chroniący pokarm przed zawilgoceniem oraz podwyższony brzeg postawy, dzięki czemu pokarm nie wypada z karmnika. Ponadto jest przystosowany do zamontowania na barierce, nie zajmie więc dużo miejsca na balkonie.
Karmnik w kształcie żołędzia
Ten karmnik jest nie tylko praktyczny ale i piękny! Karmnik dla ptaków w kształcie żołędzia można wypełnić orzechami, które są idealnym, wysokotłuszczowym zimowym pokarmem dla ptaków. Karmnik możesz zawiesić w dowolnym, zacisznym miejscu, najlepiej takim, z którego będziesz mógł swobodnie obserwować posilające się ptaki.
Karmnik na piku
Karmnik na piku jest bardzo praktyczny – możecie wbić go w ziemię w dowolnym miejscu w ogrodzie, nie potrzebujecie więc drzewa do jego zawieszenia. Karmnik może z powodzeniem pełnić rolę poidełka w okresie letnim, kiedy dokarmianie nie jest konieczne. Będzie idealną ozdobą ogrodu w stylu angielskim.
Karmnik minimalistyczny
Karmnik w prostej, geometrycznej formie będzie idealny do nowoczesnego ogrodu. Można umieścić go w dowolnym miejscu w ogrodzie lub na balkonie i cieszyć się widokiem ptaków przylatujących do stołówki.
Pamiętajcie, że również Wasz ogród może zapewniać pożywienie ptakom w zimowe miesiące. Warto wybierać rośliny, których owoce ptaki lubią. Możecie posadzić cis pospolity, cis pośredni, ligustr pospolity, bez czarny, dziką różę, dereń jadalny czy głóg- ich owoce na pewno przyciągną do Waszego zimowego ogrodu wielu ptasich gości.