Wybór właściwego koloru farby, którym chcemy pomalować konkretne pomieszczenie w dużej mierze uzależniony jest oczywiście od naszych indywidualnych preferencji.

Niemniej jednak przy jego doborze warto przestrzegać kilku dość istotnych zasad. Dzięki ich zastosowaniu będziemy mogli chociażby ukryć niewielkie mankamenty naszego mieszkania i wręcz przeciwnie uwypuklić, to co jest jego atutem. Bardzo oryginalne pomysły mogą mieć swoje zastosowanie na niewielkiej powierzchni ściany, gdzie chcemy przyciągnąć wzrok. W tym wypadku można zastosować farby dekoracyjne, niemniej jednak tak jak wspomniano powyżej nie wolno przesadzać z ich ilością. 

Ogólna zasada zakłada, że im mniejsza i dużo słabiej doświetlona powierzchnia, tym mniej mamy miejsca na jakieś eksperymenty. Zastosowanie ciemnych barw optycznie pomniejszy pomieszczenie. Poza tym takie kolory pochłaniają dużą ilość światła. Zastosowanie bardzo wyrazistych wzorów w nieodpowiednich miejscach może je przytłoczyć. Zupełnie innaczej rzecz wygląda w przypadku dużych i jasnych pokojów. Mamy tam dużą dowolność w wyborze koloru, który uzależniony jest chyba tylko od właściciela. Niemniej jednak wskazana jest oszczędność w wykorzystywaniu bardzo jaskrawych i mocnych barw, a także niezwykle charakterystycznych wzorów, które będą się rzucać w oczy. Dotyczy to ogólnie pomieszczeń, które służą nam do pracy, czy do wypoczywania. Tam jaskrawe barwy nie są wskazane, ponieważ mogą nas rozpraszać, a w przypadku sypialni zbytnio pobudzać, co przy chęci odpoczynku nie jest wskazane. 

Dużym szaleństwem możemy popisać się w takich pomieszczeniach jak nasza kuchnia, czy jadalnia. W taym wypadku wybór farby powinien być w dużej mierze zależny od jej trwałości na zabrudzenia i wszelkie uszkodzenia, związane na przykład z wysoką temperaturą. W tych miejscach najlepiej jest zastosować farby zmywalne, dzięki czemu w każdej chwili będziemy mogli je wyczyścić. Ich kolor jest sprawą drugożędną. 

Jeśli nie chcemy popełnić błędu w doborze odpowiedniego koloru, możemy skorzystać z porad zawartych na stronach producentów farb. Możemy tam obejrzeć zdjęcia z zastosowaniem konkretnych farb w różnych pomieszczeniach, co może nam pomóc we właściwym wyborze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ