Bardzo ważną kwestią, jaką rozważyć musi każdy inwestor budujący dom jednorodzinny lub też budynek użyteczności publicznej, jest sposób, w jaki podgrzewana będzie ciepła woda. Z pewnością powinien on być nie tylko oszczędny i ekonomiczny, ale powinien również cechować się dużą wydajnością, tak, aby użytkownicy nie musieli czekać zbyt długo, aż woda nagrzeje się do pożądanej temperatury. Jednym ze zdecydowanie najpopularniejszych piecyków wykorzystywanych w tym celu są kotły gazowe do podgrzewania wody.

Posiadają one liczne zalety, które zdecydowanie przemawiają za wyborem właśnie tej metody do uzyskania ciepłej wody w kranie czy też pod prysznicem. Przede wszystkim koszty podgrzewania wody gazem są znacznie niższe, aniżeli w przypadku wykorzystania w tym celu energii elektrycznej. Z tego powodu na wybór piecyka gazowego decydują się zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy w ramach swojej działalności biznesowej będą zużywać znaczne ilości ciepłej wody. Jednak także indywidualni użytkownicy w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w blokach z pewnością zauważą znaczne oszczędności, jakie uda im się poczynić rezygnując z podgrzewania wody prądem na rzecz nowoczesnego kotła gazowego.

Duży wybór kotłów gazowych zarówno typu pojemnościowego, jak i przepływowego, oferuje w swoim asortymencie sklep Bricoman – https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/kotly-c-o/kotly-gazowe-scienne. Z całą pewnością w jego ofercie każdy użytkownik znajdzie odpowiedni model dostosowany do swoich potrzeb.

Współczesne kotły gazowe dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje – kotły pojemnościowe oraz kotły przepływowe. Te pierwsze posiadają najczęściej dużych rozmiarów komorę magazynowania ciepłej wody, której pojemność kształtuje się na poziomie od 70 do nawet 200 litrów. Ciepła woda, po nagrzaniu do zadanej temperatury, jest zatrzymywana w komorze, aż do momentu, gdy zostanie ona wykorzystana przez użytkowników. Gdy na skutek zużycia woda w komorze zmiesza się z wodą sieciową i zmniejszy się jej temperatura, grzałki rozpoczynają swoją pracę i na powrót podgrzewają ją do ustawionej temperatury.

Kotły pojemnościowe sprawdzą się najlepiej w sytuacji, gdy wszystkie punkty poboru ciepłej wody w mieszkaniu, takie jak zlewozmywak, umywalka, wanna czy też prysznic znajdują się w stosunkowo niedużej odległości od siebie.

Gazowe kotły przepływowe to najlepsze rozwiązanie, jeśli nasza kuchnia czy też toaleta znajduje się w dużym oddaleniu od zasobnika z ciepłą wodą. W takiej sytuacji niewielki podgrzewacz może zostać z powodzeniem umieszczony nawet bezpośrednio nad umywalką, gdyż nie zabierze on dużo miejsca. Aby kocioł przepływowy umożliwiał komfortowe korzystanie z ciepłej wody przez kilka osób, a oprócz tego aby można było stosunkowo szybko napełnić ciepłą wodą dużą wannę, należy starannie dobrać urządzenie o odpowiednio dużej mocy. Poza niewielkimi rozmiarami, ogromną zaletą nowoczesnych kotłów przepływowych jest ich pełne bezpieczeństwo użytkowania, co udało się osiągnąć dzięki coraz częstszemu wykorzystywaniu zamkniętej komory spalania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ