Zaparowane okna to problem, z którym boryka się sporo osób. Temat pojawia się głównie w okresie zimowym, i jest związany z dużą różnicą temperatur panujących na zewnątrz oraz w budynku. Problem może być również związany ze zbyt dużą wilgotnością powietrza.

Jeśli parujące okna to problem, z którym się zmagasz przeczytaj poniższy artykuł, a dowiedz się jak sobie z nim poradzić.

Skąd się bierze para na oknach?

Gdy szyby są zaparowane od wewnątrz najpewniejszą przyczyną jest zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu. To z kolei może mieć przyczynę w złej wentylacji. Ponieważ szyba jest najzimniejszym miejscem w pomieszczeniu to właśnie na niej osadza się nadmiar wilgoci. Tak samo dzieje się z lustrem podczas kąpieli, w gorącej wodzie czy w kuchni podczas długiego gotowania, gdy okap nie radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru pary.

W przypadku osadzania pary od wewnętrznej strony okien najlepszym rozwiązaniem będzie dbałość o odpowiednie wentylowanie pomieszczeń poprzez uchylanie okien i wietrzenie. Dobrym sposobem będzie również zamontowanie nawiewników.

Gdy para osadza się na zewnątrz okna przyczyną jest najczęściej różnica temperatur. Najczęściej dzieje się tak wiosną oraz jesienią, gdy nie zaczął się sezon grzewczy i budynki nie są jeszcze nagrzane, natomiast na zewnątrz temperatura spada. Jest to również związane z większą wilgotnością powietrza, i osadzającą się o poranku rosą. Jak wiadomo osadza się ona również na samochodach, na trawie i innych przedmiotach na zewnątrz – a więc jest to naturalne zjawisko przyrodnicze i nie powinno budzić niepokoju.

Największym problemem jest parowanie okien w środku czyli między szybami. Jeśli tak się dzieje oznacza to tylko jedno – że doszło do rozszczelnienia i okna utraciło swoje właściwości izolacyjne. Problem jest poważny i mocno uciążliwy. Pojawiające się plamy i zacieki, których nie można usunąć wyglądają nieestetycznie, ale są najmniejszym problemem. Większym jest fakt, że w domu znajduje się wadliwe okno, które nie spełnia swoich zadań izolacyjnych. Niestety konieczna będzie jego wymiana.

Problem parujących okien dotyczyć może każdego ich rodzaju – parują okna w kuchni, okna w salonie, w łazience, a także okna dachowe. Parujące okna to niemały problem, i duże znaczenie ma tu wybór dobrych okien oraz ich solidny montaż.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ