Aranżacja wnętrza pod względem oświetlenia najczęściej bywa wynikiem przypadku lub zwyczajnie gustu. Częściej ludzie zastanawiają się nad kolorem ścian, doborem mebli, a nawet materiałem na zasłony, niż kształtem żyrandola. Czy jednak dopasowanie elementów oświetlenia powinno być tak mało istotne?

Lampy są równie ważnym elementem wystroju pomieszczenia, chociażby ze względu na styl, do którego mogą nawiązywać, przez co mogą stać się idealnym dopełnieniem całej aranżacji.

Światło ma znaczenie.

Często nie zastanawiamy się nad kwestią oświetlenia pomieszczeń tego, jakie funkcje ono pełni i jak ważne jest w całej aranżacji komfortowego i ładnego wnętrza. Nie bez powodu pada tutaj słowo „komfortowo”. Każdy doskonale wie, że światło jest właśnie tym elementem codzienności, bez którego ciężko jest nam funkcjonować, gdy zapadnie zmrok. Oświetlenie pomieszczenia pełni zatem nie tylko funkcje dekoracyjne, ale również praktyczne. Dzięki niemu można w ciekawy sposób zorganizować różne strefy salonu, optycznie go powiększyć, doświetlić części, do których nie dochodzi wystarczająco dużo promieni słonecznych, czy nawet ukryć niektóre mankamenty pomieszczenia. Co ciekawe światło przecież doskonale buduje pewne strefy komfortu, nadając odpowiedni nastrój w strefie wypoczynku, zupełnie inny niż np. w strefie jadalnianej. Producenci różnego rodzaju lamp oferują wiele możliwości w zależności od stylu lub wielkości pomieszczenia, od wiszących żyrandoli, po przyścienne kinkiety, aż po lampy stojące. Tego typu propozycje można znaleźć na stronie internetowej sklepu https://mateomarket.pl/oswietlenie-mieszkania-domu,c560.html.

Co zawiesić pod sufitem?

Każde wnętrze ma swój unikalny charakter. Zazwyczaj jego dopełnieniem są właśnie dodatki, do których również należą element oświetlenia. Zwykło się przyjmować, że głównym oświetleniem pomieszczenia jest zawsze lampa wisząca w centralnym miejscu tuż pod sufitem. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeżeli pomieszczenie jest dosyć spore, wieszane jest kilka takich samych egzemplarzy. Tak naprawdę cała wizja zależy od klienta i jego gustu. Oczywiście inspiracje mogą być zupełnie różne i czerpane z różnych źródeł, jednak ważne jest, żeby zachować spójność tematyki wnętrza. Dlatego w ofertach sklepów z oświetleniem bez problemu można znaleźć lampy dopasowane do różnych stylów. Mogą być one klasyczne, eleganckie, minimalistyczne, szykowne, czy bardzo nowoczesne wręcz designerski. Większe, mniejsze, z jednym lub z kilkoma elementami, w przeróżnej kolorystyce. Czasem najlepszym sposobem na szukanie inspiracji do stworzenia konkretnej aranżacji wnętrza, jest sprawdzenie modeli, jakie oferują sklepy. Przykładowo na stronie www.mateomarket.pl z kategorii lamp wiszących pokojowych można znaleźć ponad 7600 różnych egzemplarzy. Tak szeroki wybór, daje również ogromną możliwość kreowania i dekorowania wnętrza salonu, zwłaszcza że górne oświetlenie jest tym najważniejszym i przyciągającym najwięcej uwagi, nie tylko domowników, ale również gości. Zazwyczaj lampy wykonane są z elementów szklanych i metalowych lub drewnianych stelaży, ale niekiedy mają również dodatki z zupełnie innych materiałów.

Listwy oświetleniowe.

Do salonu można również dobrać inne ciekawe rozwiązanie, którym mogą być listwy oświetleniowe. Doskonale sprawdzaj się w nowoczesnych lub minimalistycznych wnętrzach. Idealnie doświetlają prostokątne strefy, przez co mogą dobrze wkomponowywać się w miejsce ustawienia sof czy innych mebli wypoczynkowych. Niekiedy montowane są nad obrazami czy półkami. Tak naprawdę doskonale dopasowują się do prostokątnych kształtów mebli, ścian, wnęk itp.

Plafony i kinkiety.

Plafony mogą mieć formę lampy sufitowej lub przyściennej. W historii sztuki były one nawet uważane za dzieła sztuki, obecnie są to przede wszystkim bardzo minimalistyczne i proste lampy, pasujące do większości wnętrz, ale w ofertach np. sklepu https://mateomarket.pl/plafony,c1297.html można trafić na nieco bardziej ozdobne modele jak np. modele ALDEX PLAFONY – jest to nie tylko różnorodność kształtów, ale również wizji artystycznych i inspiracji. Z kolei kinkiety nieco podobne do plafonów wyróżniają się nieco bardziej złożoną formą. W ofercie sklepu MATEO-SERVICE można zaleźć prawie 2800 różnych wariantów. Nie sposób je wszystkie opisać, ale można zobaczyć i poszukać idealnego na stronie https://mateomarket.pl/kinkiety,c776.html. Kinkiety zazwyczaj są stosowane jako dodatkowy element oświetlenia, który wykorzystuje się w razie potrzeby. Jest to przyścienna lampa, która idealnie oświetla powierzchnie ściany bocznej dlatego, jeżeli w pomieszczeniu jest zaciemniona strefa, w której brakuje okna, można zastosować właśnie pasujący do stylizacji wnętrza kinkiet.

Tam, gdzie potrzebna lampa stojąca.

Bardzo wygodne w aranżowaniu wnętrza są lampy stojące. Można manewrować nimi w zależności od potrzeb i nie wymagają one stałego przytwierdzenia jak np. te sufitowe. Często stosuje się je w strefę wypoczynku, którą zwykło nie doświetlać się światłem stałym, a właśnie wyposażać dodatkową lampą stojącą, którą można przestawić i zaświecić, kiedy będzie niezbędna przykładowo przy wieczornym czytaniu książki na wygodnej sofie. Akurat z lamp stojących nie warto rezygnować, aranżując oświetlenie salonu.

Odpowiednio dobrane oświetlenie do wnętrza, pod względem stylu i kolorystyki, potrafi zmienić wygląd niejednego pomieszczenia, dlatego przeglądając ofertę, chociażby sklepu MATEO-SERVICE warto sprawdzić wszystek kategorie, które przygotował dla swoich klientów sprzedawca.

mateomarket.pl

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł3 zalety krzeseł na płozach
Następny artykułCo robić gdy okna parują?

Uwielbiam skal skandynawski i to właśnie on skłonił mnie do zainteresowania się tematyką urządzania i wystroju wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ