Klej przemysłowy do domu i firmy. Jak wybrać odpowiedni?

0
1842

Szeroka gama klejów przemysłowych sprawia, że praktycznie każda branża dysponuje klejem dedykowanym ich potrzebom. Z jakimi rodzajami możemy więc się spotkać?

Kleje do domu

Wikol. Tę nazwę słyszał chyba każdy z nas. To najbardziej powszechny i najbardziej uniwersalny klej polioctanowy. Wykorzystujemy go do sklejenia praktycznie każdego materiału. Poradzi sobie z drewnem twardym, miękkim, czy materiałami drewnopochodnymi. Ma charakterystyczny zapach i biały kolor, który po całkowitym wyschnięciu robi się przezroczysty. Czas schnięcia jest różny. Na rynku są dostępne wersje szybkoschnące, ale średni czas wynosi około 24 godzin. W domu możemy także wykorzystać kleje poliuretanowe. Przydadzą nam się wówczas, gdy będziemy chcieli zamontować drewno na schodach. Są to bardzo wytrzymałe kleje, które są termotopliwe. Oznacza to, że przed nałożeniem na drewno musimy rozgrzać je do temperatury 110 stopni Celsjusza. Wszystko należy wykonać bardzo szybko. Musimy jednak pamiętać że tego typu klej działa bardzo agresywnie i nie jest odporny na działanie promieni UV. To dyskwalifikuje go do użycia w nasłonecznionych lokalizacjach. Gdy ocieplamy dom styropianem, powinniśmy zaopatrzyć się w kleje polimerowe rozpuszczalnikowe. Są one łatwe w użyciu i pomimo obecności rozpuszczalników, nie niszczą one styropianu. Ich zastosowanie jest jednak szersze. Można go używać także wewnątrz budynku. Możemy za ich pomocą mocować płytki ceramiczne, czy płyty wiórowe. Spoiny wytworzone za pomocą tego kleju są bezbarwne, mrozoodporne, wodoodporne oraz elastyczne.

Kleje przemysłowe

Poszczególne gałęzie przemysłu potrzebują konkretnego rodzaju kleju. Dlatego producenci zróżnicowali swoje oferty właśnie pod kątem wymagań przedsiębiorców. I tak kleje dyspersyjne sprawdzą się w przemyśle meblarskim. Są to zawiesiny nierozpuszczalnych żywic, które w formie drobnych cząstek są dokładnie wymieszane z wodą. Wiązanie kleju następuje poprzez odparowanie wody. Co za tym idzie, spoina jest trwała, odporna na wodę oraz wysokie temperatury. Tego typu klej przemysłowy jest także bezpieczny dla środowiska, gdyż nie zawiera żadnych szkodliwych substancji ani rozpuszczalników. Mechanicy i konstruktorzy często wykorzystują kleje anaerobowe. Są one beztlenowe. Oznacza to, że płynne żywice, wykorzystywane w tym rozwiązaniu, zostały odcięte od powietrza i w kontakcie z metalem aktywnym utwardzają się. To bardzo wytrzymały klej, który jest odporny an wysokie temperatury oraz zmienne obciążenia mechaniczne. Zobacz tutaj wszelkiego rodzaju kleje specjalistyczne oferowane przez jedną z polskich firm. Wysoka jakość wykonania pozwala nie tylko na trwałe i bezpieczne łączenie różnych elementów, ale również oszczędza nasz czas i dba o nasz sprzęt. Dlatego właśnie dobór kleju jest tak bardzo istotny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ