Jak wygląda chłodnictwo przemysłowe?

Obecnie chłodziarki, lodówki i zamrażarki to podstawa przechowywania żywności. Ma to znaczenie przede wszystkim w sferze zapewnienia warunków bezpieczeństwa zdrowotnego. Prowadząc sklep lub niektóre z działalności przemysłowych, potrzebujemy niezawodnego systemu chłodzącego.

Komory chłodnicze są niezbędnym elementem wyposażenia każdego sklepu, w którym sprzedawane są produkty spożywcze. Dzięki temu można zachować ich termin ważności. Podstawowe urządzenia chłodnicze, stosowane w przemyśle, to między innymi: komory chłodnicze, zamrażalki, mroźnie, komory szokowe, chłodnie, wytwornice lodu, zasobniki chłodu, agregaty chłodnicze. Niezależnie od tego, jaki sprzęt chłodniczy wybierzemy, warto zwrócić na pewne podstawowe cechy, które musi spełniać każdy z nich. Muszą one być przede wszystkim energooszczędne, w pełni zautomatyzowane. Każde takie urządzenie powinno posiadać funkcję automatycznej rejestracji temperatury. Warto także sprawdzić, czy dany sprzęt posiada szereg pomyślnie zaliczonych testów, które ocenią jakość oraz pracę produktu.

Komory chłodnicze

Komory chłodnicze

Komory chłodnicze są jednym z rodzajów sprzętów, które są wykorzystywane w przemyśle. Często są używane w profesjonalnych kuchniach restauracyjnych i hotelowych, zakładach mleczarskich, rybnych, przetwórczych, hurtowniach żywności, w szpitalach oraz na stacjach benzynowych. Dzięki wykorzystanej technologii, komory chłodnicze mają zapewnić świeżość owocom, warzywom, wyrobom garmażeryjnym. Produkty chłodnicze mają też na celu zachowanie walorów smakowych oraz odżywczych. Przy zakupie komór chłodniczych ważne jest, aby były szczelne oraz spełniały wszelkie wymogi sanitarne. Powinny być tak skonstruowane, żeby łatwo je było przestawić i dopasować ich układ do danego miejsca. W przypadku wszystkich urządzeń, w których przechowujemy żywność, kluczowe jest zachowanie odpowiednich warunków czystości, dlatego komory chłodnicze każdy pracownik powinien umyć z łatwością. Komory powinny być także mobilne, co pozwala na ich łatwe przetransportowanie.

Wytwornica wody lodowej

Wytwornica wody lodowej. Fot. energycool.pl

Agregaty wody lodowej

Obecnie większość pomieszczeń użytkowych jest klimatyzowana. Przez ostatnie lata w procesie klimatyzacji używany był bardzo szkodliwy dla środowiska freon, który dostaje się do atmosfery i wpływa na powiększenie się dziury ozonowej. Świadomość społeczeństw w zakresie ochrony środowiska na całym świecie wzrasta. Dlatego także w sferze chłodnictwa powstają innowacyjne projekty, których głównym zadaniem jest ochrona naszej planety. W ten sposób powstały agregaty wody lodowej, czyli system klimatyzacyjny, który jest coraz bardziej powszechny. Działa on na zasadzie podobnej do centralnego ogrzewania, jednak zamiast freonu, do klimatyzowania pomieszczeń używa się wody lodowej, która jest schłodzona do temperatury 6 stopni Celsjusza. Atutem tego typu instalacji jest jej mała awaryjność. Jeżeli już pojawi się problem, to nie ma niebezpieczeństwa zanieczyszczenia, ponieważ wycieka tylko zwykła, schłodzona woda. Warto zainwestować w taki system chłodniczy nie tylko ze względu na małą awaryjność oraz niskie koszty eksploatacji, ale również na jej wpływ na środowisko.

Kompleksowe instalacje systemów chłodnictwa przemysłowego wykonuje firma Energycool

Ul. Kamieńskiego 51, 30-644 Kraków, tel. 510 055 666.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ