Jak rozjaśnić wnętrze salonu? – 4 inspirujące pomysły

Usytuowanie od północnej strony, małe okna, rozłożyste korony drzew przed domem – przyczyn, dla których trzeba rozświetlić mieszkanie jest wiele. Poniżej przedstawiamy kilka prostych porad i przykłady aranżacji salonów, w których zawsze dominuje przyjazna aura.

Nieustająca fascynacja stylem skandynawskim, moda na pastelowe akcenty kolorystyczne, naturalne faktury, bielone drewno i dominacja subtelnych szarości – większość ostatnich trendów wpisuje się w koncepcję rozświetlonego, przestrzennego wnętrza. Aranżując pokój, można nadać mu modny wygląd i jednocześnie zapewnić sobie przytulną, ciepłą atmosferę.

Najwięcej pomysłów na rozświetlanie wnętrz mają Skandynawowie – nic dziwnego, przecież zimą w Szwecji słońce wstaje późno, a zmrok zapada tak wcześnie, że osoby pracujące przez 8 godzin mogą w ogóle nie zaznać dziennego światła. W Polsce nie ma tak drastycznej sytuacji, jednak listopadowe mgły albo długie grudniowe noce też nie sprzyjają pozytywnemu nastrojowi. Jeśli nasze mieszkanie jest zacienione, albo znajduje się od strony północnej, dodatkowo dociera do niego mało światła. Możemy to jednak zmienić poprzez odpowiedni wystrój wnętrz. Kolory ścian, tekstylia, umiejętnie rozmieszczone lampy pozwolą rozjaśnić każde pomieszczenie. Zazwyczaj samo przemalowanie ścian nie wystarczy, prawdziwą różnicę zauważymy przy białych drzwiach i oknach. Kluczowym aspektem wydaje też się zastosowanie jasnej podłogi, która odbija światło słoneczne wpadające do pokoju. W tej kwestii ostatnie trendy są nam bardzo przychylne. Modne są zarówno bielone deski, posadzka o strukturze cementu, naturalnego kamienia, jak i gładka tafla, którą tworzą wielkoformatowe płytki, wpisujące się w koncepcję minimalistycznego wnętrza. Płytki ceramiczne sprawdzają się w tej roli nie tylko ze względów estetycznych. Ze względu na fakt, że są odporne na działanie skrajnych temperatur i niepalne, są praktycznie niezastąpione przy ogrzewaniu podłogowym, jak i przy kominku. Do tego nie chłoną wilgoci, więc bezproblemowo się je czyści. Wielość modnych wzorów i oryginalnych faktur pozwala dobrać kolekcję ściśle pod katem swojego gustu, co można sprawdzić w sklepie Ceramiki Paradyż: https://sklep.paradyz.com/kolekcje/salon

herrera bianco detal

Wszystkim, którzy docenili doświadczenie Szwedów i Norwegów w aranżowaniu przyjaznej, rozświetlonej przestrzeni, spodoba się propozycja wystroju w stylu skandynawskim – na zdjęciu tytułowym. Pomalowanie ścian i ram okiennych na biało pozwoliło na zastosowanie na zachodniej ścianie modnej okładziny o strukturze naturalnego kamienia. Jej szary kolor nie przyćmił efektu rozświetlenia pokoju, ponieważ podłoga jest jasna. We wnętrzu w stylu skandynawskim bardzo dobrze sprawdzą się bielone deski, które zgodnie z mocnym ostatnio trendem – stylizowane są na przetarte. Nie musi to być naturalne drewno, gdyż w tej roli idealnie sprawdzą się płytki ceramiczne o tonalnym, czyli niepowtarzalnym wzorze, odwzorowującym charakterystyczne słoje. Kolekcja Herrera Ceramiki Paradyż. Dostępne w formatach 14,8×89,8 i 19,8×119,8 cm płytki można układać jak deski lub w jodełkę – wzór typowy dla parkietu. Są wykonane z gresu szkliwionego, mrozoodporne i antypoślizgowe, więc sprawdzą się także na balkonie.

Faktura bielonej deski idealnie współgra z nowoczesnymi, prostymi meblami w tej samej kolorystyce, a także dodatkami z naturalnych materiałów: ceramiki, wełny, naturalnego drewna. Osobiste dodatki, takie jak zdjęcia i dziecięce rysunki podkreślają bezpretensjonalną, swobodną atmosferę pokoju. W tak przyjaznym wnętrzu wypoczniemy i nabierzemy energii po wyczerpującym tygodniu.

adana

Połączenie naturalnych materiałów i białych ścian prezentuje się równie interesująco przy wykorzystaniu kamiennej posadzki. Jej jasna barwa i tonalny wzór sprzyja odbijaniu światła wpadającego do pokoju przez  małe okna, charakterystyczne dla poddasza. W takim wnętrzu należy zatroszczyć się także o temperaturę – zazwyczaj na najwyższym piętrze zimą jest chłodno, więc zastosowanie ogrzewania podłogowego wydaje się rozwiązaniem bardzo praktycznym. Jego konsekwencją będzie wybór płytek ceramicznych, którym (w odróżnieniu od drewna) nie szkodzi podwyższona temperatura. Na zdjęciu widoczne są płytki z kolekcji Adana Ceramiki Paradyż. Struktura kamienia wpisuje się w estetykę subtelnego wnętrza, w którym pastelowe barwy dodatków współgrają z beżową posadzką. Duży format (75×75 cm i 75×24,7 cm) i rektyfikowana powierzchnia gwarantują efekt gładkiej tafli na podłodze, który wpasowuje się w koncepcję przestrzennego wnętrza. Miękkie tkaniny, wiklinowe koszyki, lampy rzucające ciepłe światło wprowadzają do pokoju rodzinną atmosferę. Ustawienie nocnych lampek pod skosami pozwala rozjaśnić najciemniejszą część pokoju – w ten sposób unikamy plam cienia, a to szczególne istotne w przypadku niedoświetlonych pomieszczeń. Subtelna pastelowa kolorystyka stanowi wytchnienie dla oczu. W tak przyjaznym otoczeniu łatwo się zrelaksować i zapomnieć o trudach dnia codziennego.

intero salon

Efekt wyciszenia i uspokojenia kłębiących się myśli uzyskamy w eleganckim, przestrzennym salonie, w którym jasna tafla podłogi wydaje się połączona z powierzchnią ścian – w taki sposób, że nie dostrzegamy granicy między nimi. Monochromatyczną wizję czystej przestrzeni przełamują tylko tekstylia w barwach ziemi: brązowy dywan, szare poduszki, zielona zasłona. Utrzymane w subtelnej tonacji, współgrają z harmonijnym charakterem salonu. Płytki z kolekcji Intero Ceramiki Paradyż dostępne aż w ośmiu wariantach neutralnych kolorów, w wersji Beige i Bianco wpisują się w koncepcję rozświetlonego wnętrza. Matowa powierzchnia nieszkliwionych płytek stanowi jednolite tło, będące idealna bazą dla autorskich dodatków.  W takim pomieszczeniu najlepiej poczują się osoby szukające spokoju i wytchnienia, ceniące sobie subtelne piękno stonowanego wnętrza.

scratch salon kwadrat

Zwolenników odważniejszych rozwiązań skusić może koncepcja jasnego salonu z podłogą o strukturze betonu, wpisującą się w industrialną estetykę. Kolekcja Scratch Ceramiki Paradyż obejmuje płytki w wymiarach 75×24,7 i 75×75 cm, w pięciu wariantach kolorystycznych (od bieli, beżu, przez brąz, szarość, aż do grafitu), z których najciekawszy wydaje się Grys nawiązujący do barwy cementu. Niezwykle modne (zarówno pod kątem formatu, jak i barwy) płytki sprawdzą się zarówno we wnętrzach minimalistycznych, jak i utrzymanych w stylu wielkomiejskim. W prezentowanej aranżacji przestrzennego salonu otwartego na kuchnię, surowy urok betonu kontrastuje z dodatkami w kolorach pastelowych: żółtym, morskim, różowym i błękitnym, ocieplającymi pomieszczenie. Geometryczne wzory i meble retro, inspirowane estetyką lat ’60 nadają pomieszczeniu oryginalny charakter. Połączenie dominującej w pomieszczeniu jasnej i chłodnej tonacji kolorystycznej z wyrazistymi, barwnymi akcentami może być ciekawą opcją dla osób, które pragną rozjaśnić wnętrze, ale nie lubią monochromu. To pomysł dla młodych duchem, lubiących energetyczne aranżacje i śledzących najnowsze trendy.

Jasne ściany, gładka powierzchnia podłogi, białe ramy okien i drzwi, przemyślane ustawienie lamp – metod na doświetlenie salonu jest wiele. Wielość propozycji umożliwia wybór rozwiązania ściśle pod kątem własnych potrzeb. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, w jasnym, przyjaznym wnętrzu poczujemy przypływ sił i poprawimy sobie nastrój.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ