Zaniedbany balkon wiele mówi o właścicielach mieszkania. Bardzo łatwo bowiem wprowadzić nieład w tak niewielkiej przestrzeni, a opanowanie tego chaosu wcale nie jest najłatwiejszym zadaniem. Na szczęście odświeżenie balkonu nie musi być drogie, a jeśli będziemy postępować zgodnie z wytycznymi, to przywrócenie świetności zajmie nam jeden wieczór. Oto kilka łatwych pomysłów na udekorowanie balkonu, które z pewnością odmienią jego charakter.

1. Pionowy ogród

Jednym z najgorętszych trendów w stylizacji balkonów i ogrodnictwie są pionowe ogrody lub zielone ściany. Jest to świetny sposób na to, by cieszyć się żywą roślinnością, a jednocześnie nie tracić cennego miejsca na małym balkonie. Istnieje wiele wspaniałych, łatwych w utrzymaniu i niedrogich, pionowych opcji ogrodowych, które pasują do niewielkich przestrzeni balkonowych. Najlepiej sprawdzą się tu takie rośliny, jak:

paprocie,
– begonie,
– soleirolie,
– lilie,
– pelargonie,
– sukulenty.

2. Meble ogrodowe

Dodajmy trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, miękkie meble, aby natychmiast ożywić i odświeżyć swój balkon. Pomyślmy o pokrowcach na siedzenia, kolorowych poduszkach, obrusach i serwetkach. W ten sposób nasz balkon zacznie tętnić kolorami, a uzyskanie takiego efektu dzięki dodatkom jest niezwykle tanie i łatwe. Plusem jest także to, że będziemy mogli podążać za trendami i co sezon niewielkim kosztem zmieniać akcenty kolorystyczne.

3. Przydomowy ogródek

Większość balkonów i tarasów wychodzi poza przestrzeń mieszkalną i kuchenną, więc może być bardzo przydatna do sadzenia ziół, owoców i warzyw w wolnostojących donicach. Doniczkowe małe drzewa cytrusowe również mogą być miłym dodatkiem. Nie tylko intrygująco wyglądają, ale również świetnie pachną! Rodzaje roślin, które można zasadzić na swoim balkonie, zależą od ilości światła słonecznego.

I tak w pełnym słońcu poradzą sobie m.in.:
– tymianek,
– pomidory koktajlowe,
– truskawki.

W umiarkowanych warunkach odnajdą się:
– sałata,
– szczypiorek,
– bazylia,
– pietruszka,
– chilli.

Z kolei w ciągłym cieniu urośnie:
– mięta
– koperek,
– rzeżucha,
rukola.

4. Przemalowanie

Nie ma nic lepszego niż świeża warstwa farby, która sprawi, że zmęczony stary balkon znów będzie wyglądał jak w pierwszych dniach. Wiosna i lato to idealna pora roku, aby bawić się jasnymi kolorami w wystroju balkonu. Nie zapominajmy o poręczach i okiennicach. Jeśli drastyczne zmiany nie są dla nas, to spróbujmy przemalować akcesoria balkonowe na bardziej odważne kolory. Możemy tak potraktować doniczki, krzesła, ławki. Upewnijmy się tylko, że wybrana przez nas farba jest odporna na warunki atmosferyczne.

5. Oświetlenie

Nic nie jest w stanie tak budować atmosfery, jak dobrze dobrane oświetlenie. Przeważnie dekorujemy balkony lampkami tylko na święta Bożego Narodzenia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby cały rok znajdowały się na nim urocze lampiony czy też diody LED. Te ostatnie dostępne są w niezliczonej gamie kolorów, a dodatkowo są odporne na wilgoć i zimno.

Artykuł powstał we współpracy z Nawigator Nieruchomości Sodo&Sokół

www.nawigator-nieruchomosci.pl – Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami w Warszawie i Krakowie

nawigator-nieruchomosci.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ