Właściciele ogrodów zarówno tych dużych jak i małych muszą, co jakiś czas wykonywać zabiegi pielęgnacyjne swoich drzew, krzewów a także traw, wtedy przydaje się poręczny sekator elektryczny lub sekator dwuręczny.

Osoby, które posiadają już takie narzędzia wiedzą, że bardzo ważną rzeczą jest odpowiednie ostrze, które powinno być wykonane z dobrej, jakości stali, aby pomóc roślinie i nie narazić jej na choroby grzybowe.

  W dużych sadach świetnie sprawdza się sekator dwuręczny, który można wykorzystać do cięcia nawet grubych gałęzi, ponieważ jego siła tkwi w precyzji. Firmy zajmujące się pielęgnacją zieleni również chętnie sięgają po takie narzędzia ogrodnicze. Rośliny poddawane okresowemu cięciu powinny mieć gałęzie gładkie, dlatego sekator dwuręczny nie może powodować ich miażdżenia.

  Istotną sprawą dla osoby posługującej się sekatorem dwuręcznym jest jego bezpieczne użytkowanie, czyli wygodna rękojeść, która zabezpieczy ręce przed ewentualnym urazem podczas cięcia pędów.

  Wielu ogrodników posiada w swoim arenale narzędzi sekator elektryczny, który służy im do przycinania gałęzi drzew owocowych. Należy pamiętać, aby nie używać tego narzędzia w innych celach. Osoby posługujące się takim sekatorem wiedzą, że nie muszą już używać dużej siły podczas cięcia, dzięki czemu ich praca jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Im sekator elektryczny posiada większą moc tym rezultat cięcia jest lepszy, drugą sprawą jest odpowiednie dopasowanie długości ostrza do grubości gałęzi przeznaczonych do przycięcia.  

  W zależności od potrzeb i gatunków drzew ogrodnicy i sadownicy wykorzystują sekator elektryczny z jednym ostrzem a do cięcia traw z dwoma ostrzami. Jednak zawsze należy pamiętać o zdrowiu osoby, która będzie dane narzędzie użytkować. Dlatego tak ważny jest system tłumienia wibracji podczas wykonywania czynności cięcia, ponieważ wibracje negatywnie wpływają na organizm.

  Zarówno sekator dwuręczny jak też sekator elektryczny powinny być odpowiednio zabezpieczane przed rdzewieniem, dlatego po zakończonej pracy, należy oczyścić i przemyć ostrze odpowiednim środkiem z dodatkiem alkoholu i dodatkowo zastosować ochronę przed niszczeniem części metalowych. Dbałość o narzędzia ogrodnicze to wydłużony czas użytkowania i oszczędność pieniędzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ