fotolia.com

Piękna, gęsta, równo przystrzyżona trawa w soczystym, zielonym kolorze. Taki widok znamy najczęściej z programów telewizyjnych. Co zrobić, by i nasz trawnik zachwycał na wiosnę? Kiedy najlepiej zabrać się za pielęgnację trawy? Jakie zabiegi wykonać, by uniknąć pojawienia się chwastów? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla wszystkich, którzy marzą o estetycznej zieleni wokół domu.

Trawnik z rolki czy z siewu?

Aby cieszyć się pięknym i efektownym trawnikiem, bez dziur, nierówności, przebarwień i chwastów, musimy poświęcić mu sporo czasu, energii i pieniędzy. Jaki trawnik wybrać – z rolki czy z siewu?

Trawnik z siewu:

  • Jest pracochłonny – by zyskać zadowalający efekt, musimy nieustannie poświęcać mu czas – podlewać, dosiewać, strzyc, nawozić. Jeśli choćby przez jeden sezon zaniedbamy nasz trawnik, efekty będą od razu widoczne.
  • Wymaga cierpliwości – zakładamy go we wrześniu lub w maju, na pierwsze kiełki musimy poczekać ok. miesiąca, ale gęsty trawnik to kwestia nawet 3-4 miesięcy.
  • Efekt uzależniony od wielu czynników – może zdarzyć się tak, że nawet nasza intensywna praca i zaangażowanie nie przełożą się na estetyczny efekt finalny. Silniejszy wiatr czy lokalne ptaki mogą roznieść nasiona, zbyt kwaśna gleba źle wpłynie na rozwój zalążków, z kolei długo zalegający śnieg lub intensywne deszcze mogą doprowadzić do zgnicia trawy.
  • Najlepiej zakładać go jesienią lub wiosną.

Trawnik z rolki:

  • Szybki efekt finalny – zaraz po rozwinięciu otrzymamy estetycznie wyglądający, elegancki trawnik, a po około 2 tygodniach będziemy mogli intensywnie go użytkować,
  • Brak niedoskonałości – trawa z rolki jest idealnie gęsta i równa – koniec z pustymi plamami, przebarwieniami i uporczywymi chwastami.
  • Łatwy w instalacji – wystarczy rozwinąć rolkę – i gotowe!
  • Można go zakładać przez większą część roku – nawet późną jesienią czy wczesną wiosną.

Gotowa trawa w rolkach to innowacja, która spotyka się z dużym zainteresowaniem zarówno inwestorów prywatnych, jak i firm na całym świecie. Idealna mieszanka traw posiana w odpowiednich odstępach, równo przystrzyżona, wolna od chwastów i nieestetycznych przebarwień – to propozycja dla osób, które chcą cieszyć się estetyczną zielenią na swojej posesji, ale nie mają czasu, ani możliwości, by samodzielnie zając się zakładaniem trawnika. Trawa rolowana odznacza się doskonałą jakością – jest wytrzymała na warunki pogodowe i łatwo przyjmuje się na lekkim, przepuszczalnym podłożu – radzi ekspert z Grassland Farms.

Trawa z rolki – cena

fotolia.com

Sceptycy twierdzą, że trawnik z rolki jest o wiele droższy od tego zakładanego z siewu. Nie do końca jest to prawdą. Choć same nasiona trawy są oczywiście tańsze od założenia gotowej darni z rolki, to musimy wziąć pod uwagę także ubytki powstałe w okresie wzrostu wysianej trawy spowodowane opadami deszczu (wypłukanie), żerowanie ptaków na rozsypanych nasionach, walkę z chwastami, które są agresywniejsze niż wzrastająca trawa i samą pielęgnację trawy, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Sumarycznie okaże się, że trawnik z rolki jest bardziej opłacalną i mniej wymagającą opcją. Dobrej jakości trawę kupimy – w zależności od wielkości naszej działki – już od 8,50zł/m2.

Trawa z rolki – kiedy założyć trawnik?

Trawa z rolki, ponieważ jest bardziej odporna na działanie mrozu, może być instalowana nawet późną jesienią. To sprawia, że w zasadzie przez większą część roku, bez obaw,  w dowolnym momencie możemy zabrać się za zakładanie trawnika, by nawet po kilku godzinach cieszyć się soczyście zieloną i gęstą trawą wokół domu.

To unikatowe rozwiązanie sprawia, że okres oczekiwania na estetyczną zieleń skraca się do minimum. W przypadku trawnika z siewu nierzadko musimy miesiącami czekać na efekt, który bardzo często nie jest taki, jak byśmy sobie tego życzyli – wyjaśnia ekspert z Grassland Farms.

Jeśli chcemy cieszyć się idealnie gęstą, głęboką zielenią wokół naszego domu na wiosnę, pomyślmy już dzisiaj o założeniu trawnika z rolki. Zdecydujmy się na jego założenie późną jesienią lub wczesną wiosną, by błyskawicznie cieszyć się doskonałym efektem na długi czas.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ