Frezowanie CNC – oferta firmy JANUS

Frezowanie to sposób obróbki materiałów przy pomocy frezarki. Nowoczesnym sposobem obróbki jest frezowanie CNC, które niesie ze sobą wiele udogodnień. Na czym polega frezowanie CNC? Jakie są jego zalety i które materiały można obrabiać w ten sposób?

Na czym polega frezowanie CNC?

Skrót CNC powstał od słów Computerized Numerical Control, które w języku polskim oznaczają komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

„Frezowanie CNC to sposób obróbki skrawaniem CNC, pozwalający obrobić powierzchnie kształtowe, rowki, uzębienia, kanaliki i płaszczyzny. Proces ten polega na tym, że przyrząd wprawia obrabiany obiekt w ruch obrotowy, a ruch posuwny może być wykonywany, albo przez przyrząd, albo przez obiekt” – www.janus.com.pl/frezowanie-cnc/

Frezowanie CNC jest zatem obróbką materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń, takich jak frezarki, tokarki oraz drążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne oraz powtarzalne wykonanie złożonych kształtów. Taki sposób obróbki materiałów można podzielić na trzy etapy. Na samym początku tworzy się odpowiedni projekt. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju programy komputerowe. Kolejnym krokiem jest przetworzenie projektu na plan sterowania maszynami. Narzędzia używane do obrabiania materiałów wyposażone są w mikrokomputery, które można w dowolny sposób zaprogramować. Ostatnim etapem jest obróbka tworzywa. Maszyna wykonuje ruch obrotowy, natomiast obrabiany przedmiotów w tym samym czasie wykonuje ruch posuwny. Frezarka jest w stanie wykonać rozmaite kształty w zależności od danego projektu.

Zalety frezowania CNC

Można wymienić wiele zalet frezowania CNC. Przede wszystkim, jest to metoda szybka i bardzo precyzyjna. Dzięki temu, że projekty są wykonywane komputerowo, metodę tę charakteryzuje wysoka powtarzalność.  Dzięki temu, po pierwsze kolejne projekty będą identyczne, a po drugie, ich wykonanie będzie znacznie szybsze. Takich efektów nie można osiągnąć oddając frezarkę w ręce człowieka. Warto też zwrócić uwagę na to, że tą metodą mogą być frezowane rozmaite materiały, począwszy od drewna poprzez sklejki, stal, mosiądz, miedź, wszelkie metale kolorowe oraz wiele innych materiałów, jak chociażby złoto. Podczas frezowania powstaje również bardzo mało odpadów.

cnc

Frezowanie CNC w drewnie

Drewno jest jednym z materiałów, które najczęściej są poddawane frezowaniu CNC. Frezowanie drewna jest bardzo wdzięczne i w zasadzie nie ma ograniczeń. Używając frezarki możemy udekorować meble oryginalnym frezem wedle własnego uznania. Stosując obróbkę frezarką CNC możemy wykonać łączenia, narożne profile czy też elementy dekoracyjne.

Frezowanie aluminium CNC

Aluminium to materiał, który jest dość specyficzne w obróbce w porównaniu z innymi tworzywami. Mają na to wpływ właściwości tego surowca –  jest on wyjątkowo miękki i elastyczny. Dlatego też, biorąc pod uwagę właściwości aluminium, należy dobrać odpowiedni frez, ponieważ naruszenie powierzchni aluminium oznacza zmarnowanie tworzywa. W związku z tym do obróbki aluminium najczęściej używane są frezy diamentowe. Dzięki swojej wyjątkowej twardości, nie naruszają one budowy aluminium bez względu na szybkość oraz moc działania maszyny.

Toczenie i frezowanie CNC

Frezowanie i toczenie CNC to rodzaje obróbki mające za zadanie nadanie przedmiotowi ostatecznej formy. Tokarka i frezarka mają w zbliżoną zasadę działania, dlatego też często bywają ze sobą mylone. Jednak sposób obróbki różni się dość znacząco. Toczenie, to rodzaj obróbki wiórowej stosowany najczęściej do obrabiania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów w kształcie brył obrotowych. Jednakże wykorzystując metodę toczenia, można również uzyskać kształty inne niż obrotowe. Toczenie to obróbka polegająca na oddzielaniu nożem tokarskim warstwy materiału z przedmiotu, w celu uzyskania pożądanego kształtu oraz wymiarów.

Dowiedz się więcej na https://www.janus.com.pl/

JANUS Sp. z o.o. ul. Grzybowa 1, 41-200 Sosnowiec, kom: +48 668 151 886.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ